Już w czerwcu rakieta zbudowana przez studentów Politechniki Wrocławskiej weźmie udział w międzynarodowym konkursie Intercollegiate Rocket Engeneering Competition (IREC). To znaczy, że jej zadaniem będzie wystartować z kosmodromu Spaceport Amierca i wznieść się równo 10 tys. stóp (czyli 3048 m)… za każdy metr oddalony w którąś stronę od tego pułapu – będą punkty ujemne.

Studenci Politechniki Wrocławskiej już w czerwcu wezmą udział w konkursie na rakietę napędzaną silnikiem hybrydowym. To już 14. edycja tego wydarzenia, chociaż członkowie koła naukowego PWr in Space biorą w nim udział po raz pierwszy. Do tej pory zbudowali bowiem dwie rakiety, ale dopiero teraz zdecydowali się spróbować swoich sił w tych międzynarodowych zmaganiach.

Konkurs organizowany jest przez Experimental Sounding Association i  Spaceport America, czyli wybudowany przez  brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, pierwszy komercyjny port kosmiczny. W rywalizacji wezmą udział 122 zespoły z całego świata, z czego aż dwa będą z Polski. Poza zespołem z PWr nazwanym PoliWrocket wystartują w nim również studenci z krakowskiej AGH.

Na czym polega zadanie?

Studenci z PWr biorą udział w konkurencji rakiet napędzanych silnikami hybrydowymi. Najważniejszym zadaniem takiej rakiety będzie wzniesienie się na pułap 10 tysięcy stóp, czyli 3048 m. Idealnie by było, gdyby to właśnie w tym miejscu się zatrzymała i zaczęła spadać, utrzymywana przez spadochron pilotujący. W tym zadaniu liczy się każdy metr. Im dalej od wyznaczonego pułapu – tym więcej punktów ujemnych.

Czyli punkty dostaną za wysokość?

Rakieta oceniana będzie nie tylko za samą odległość, ale również terminowość dostarczonej dokumentacji, czy projekt techniczny, a to wszystko jeszcze przed rozpoczęciem zawodów. W ich trakcie z kolei sprawdzana będzie również wspomniana wyżej odległość od wyznaczonej wysokości oraz faza odzysku rakiety. W sumie, gdyby wszystko poszło idealnie – uczestnicy mogą uzyskać równo tysiąc punktów.


Autorka: Marta Ziółkowska
Źródło zdjęć: Oficjalny Facebook PoliWrocket