Studentka Politechniki Wrocławskiej, Joanna Wnuczek, została doceniona przez międzynarodowe jury. Jej architektoniczno-urbanistyczny projekt „Desert Bloom” zdobył wyróżnienie w konkursie MULTICOMFORT House Student Contest.

Polka przygotowała wizję osiedla w Dubaju. Łącznie przedstawiono 50 projektów, których autorzy pochodzą z 28 krajów. Gala wręczenia nagród odbyła się w Dubaju, gdzie Wnuczek ponownie przedstawiła swoją koncepcję przed ekspertami takimi jak David Basulto – CEO portalu ArchDaily.

Pierwsze miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Południowej Afryce. Następnie w kolejce znalazł się projekt z Uniwersytetu Brest State na Białorusi. Trzecie miejsce przypadło w udziale studentom z Darmstadt University of Applied Sciences w Niemczech.

Projekt studentki Politechniki Wrocławskiej zawierał w sobie wszystkie obowiązkowe wytyczne. Promotorem tego projektu jest dr hab. inż. arch. Anna Bać z Politechniki Wrocławskiej.

W moim projekcie skupiłam się na rozwiązaniach, które sprzyjają rozwojowi żywej, wibrującej społeczności. W koncepcji urbanistycznej przykładem są wysoko zamontowane osłony ulic. Panele mają falujący kształt niczym pustynne wydmy. Z kolei ażurowa powierzchnia paneli to nawiązanie do tradycyjnych, drewnianych maszrabij, czyli okiennych żaluzji, które już wieki temu chroniły przed słońcem, jednocześnie przepuszczając świeże powietrze. Dzięki osłonom ulice Dubaju ożyją – chronione przed żarem, hałasem i pyłem ponownie staną się miejscem spotkań – opowiada Joanna Wnuczek.

Zaprojektowanie takiego osiedla nie należało do łatwych, gdyż w ciągu ostatnich 70 lat populacja Dubaju wzrosła stukrotnie, natomiast samo miasto powiększyło swoją powierzchnię 400 razy.

Oto projekt Joanny Wnuczek:


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: MULTICOMFORT Saint-Gobain