Bauhaus obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania. Z tej okazji Katedra Grafiki Uniwersytetu SWPS przygotowała wystawę, poświęconą tej idei, połączoną z wykładem prof. Michaela Fleischera na temat historii i poetyki bauhausu.

Bauhaus to uczelnia artystyczno-rzemieślnicza powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Została utworzona w 1919 roku przez Waltera Gropiusa. Głównym założeniem było stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej architektury, adresowanej do użytkownika, który stał w centrum całej koncepcji. Skupiano się nie tylko na wzornictwie przemysłowym, ale chodziło również o całościowe przemyślenie otaczającej przestrzeni, zaczynając od architektury, przez meble, a kończąc na przedmiotach codziennego użytku.

Gropius wskazywał, że główna oś dydaktyki i praktyki projektowej koncentrowała się na znalezieniu nowego podejścia „zachęcającego do kreatywnego postrzegania świata, a w ostatecznym rozrachunku prowadzącego do odmiennego pojmowania życia”. Projektowanie w tym kontekście stało się więc sposobem działania dla nowego społeczeństwa — otwartego, refleksyjnego i równościowego.

Z okazji setnej rocznicy powstania idei bauhausu na wystawie przedstawiona zostanie seria plakatów, które wskażą na najważniejsze zasady szkoły Waltera Gropiusa. Koncept wystawy został przygotowany przez panią Katarzynę Sowę, Małgorzatę Ciesielską i dra Mariusza Wszołka.

Wykład „Poetyka bauhausu” prof. dr hab. Michaela Fleischera odbędzie się 5 marca o godzinie 17:00. Natomiast o godzinie 17:45 odbędzie się wernisaż wystawy. Wydarzenie będzie mieć miejsce w holu głównym Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu przy ul. Ostrowskiego 30 b. Wstęp wolny.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: facebook wydarzenia