Zbliża się Super Bowl, czyli prawdziwe amerykańskie święto. To coś więcej niż tylko futbol – zapoznajcie się z naszym przewodnikiem!

W tym roku Super Bowl odbędzie się w niedzielę 3 lutego w Atlancie. W finale zmierzą się drużyny Los Angeles Rams oraz New England Patriots. Spotkanie rozpocznie się o 18:30 miejscowego czasu, czyli o 0:30 w Polsce (już 4 lutego). Finał amerykańskiej ligi NFL jest jednym z najpopularniejszych sportowych wydarzeń na świecie. Co roku przyciąga przed ekrany około połowy populacji Stanów Zjednoczonych. W 2017 roku mecz oglądało rekordowe 170 mln widzów.

A teraz przerwa na…

Wyemitowanie reklamy w przerwach podczas Super Bowl sporo kosztuje. W tym roku transmitująca spotkanie telewizja CBS, za 30-sekundowy spot oczekuje od reklamodawców kwoty 5 mln dolarów. To nie zniechęca jednak firm, które są w stanie wyłożyć wszelkie pieniądze za możliwość pokazania się podczas cieszącego się rekordową oglądalnością wydarzenia. Do występu w spotach zapraszane są największe gwiazdy amerykańskiej popkultury. Niektórzy uważają, że reklamy robią czasami większe wrażenie niż sam mecz.

Dynastia

New England Patriots są bez wątpienia najbardziej utytułowanym zespołem XXI wieku. Aż pięć razy wygrywali Super Bowl (2002, 2004, 2005, 2015, 2017), a trzykrotnie meldowali się w finale dwukrotnie przegrywając z New York Giants (2008, 2012) i w ubiegłym roku z Philadelphia Eagles. Od 2000 roku trenerem Patriots jest Bill Belichick. To wybitny szkoleniowiec, ale również specyficzny rozmówca, który zdecydowanie nie jest ulubieńcem mediów. Kibice mają skłonność żartować z tego, że Belichick żyje, oddycha i myśli futbolem, czy z jego niezmieniającego się wyrazu twarzy.

Brady vs Goff

Najważniejszą pozycją na boisku w futbolu amerykańskim jest quarterback, którego w wolnym tłumaczeniu można określić jako rozgrywającego. To zawodnik, który kieruje ofensywną grą zespołu. Podaje piłki do wide receiverów (skrzydłowych), tight enda (który może otrzymać podanie lub zająć się blokowaniem defensorów rywali) albo przekazuje ją do running backa, który następnie stara się pokonać z nią jak najwięcej yardów. W tegorocznym Super Bowl w ekipie Patriots zobaczymy Toma Bradego, który jest uważany za najlepszego quarterbacka w historii dyscypliny i za jednego z najwybitniejszych amerykańskich sportowców. Jego odpowiednikiem w Rams będzie Jared Goff, który rozgrywa dopiero swój trzeci sezon w NFL. Różnica wieku między zawodnikami jest znacząca. Goff ma zaledwie 24 lata, o 17 mniej od Bradego, który jest najstarszym graczem w lidze. Przepaść w liczbie tytułów i indywidualnych wyróżnień nie przeszkadza jednak fanom w tworzeniu prześmiewczych memów.

Gra muzyka

Jak co roku podczas przerwy w połowie spotkania, będzie miał miejsce 20-minutowy koncert. Do występu zapraszane są największe gwiazdy na świecie. W ubiegłym roku prawdziwe show zrobił Justin Timberlake, a dwa lata temu sceną zawładnęła Lady Gaga. Nie inaczej będzie za kilka dni. Już 3 lutego kibice będą mogli podziwiać w akcji Maroon 5 oraz Travisa Scotta.

Oglądaj z Panthersami!

Mieszkasz we Wrocławiu i chcesz obejrzeć Super Bowl? Wybierz się do lokalu Fuga Mundi i przeżyj to razem z zawodnikami Panthers Wrocław! Na wszystkich gości czeka amerykańskie menu, promocje na barze, profesjonalne stoły do gry w bilard oraz naturalnie, wyjątkowe sportowe emocje. Wstęp jest darmowy.


Autor: Kacper Marciniak
Zdjęcia: Instagram