Światowy Dzień Darwina obchodzony jest 12 lutego. Przypada on w rocznicę urodzin Karola Darwina, twórcy teorii ewolucji mówiącej, że wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Uczony miałby w tym roku 210 lat.

Światowy Dzień Darwina ma na celu popularyzację nauk przyrodniczych i podkreślenie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego. W wielu miejscach na świecie z tej okazji organizowane są Dni Darwina. Również Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Polskim Towarzystwem Nauk o Człowieku i Ewolucji przygotowały Dni Darwina, aby uczcić jego postać.

Dni Darwina na Uniwersytecie Wrocławskim

W dniach 11–13 lutego w auli Instytutu Psychologii  UWr (ul. Dawida) będą miały miejsce otwarte wykłady skierowane do wszystkich interesujących się nauką. Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania od publiczności.

W programie:
11 lutego – Ewolucja romantycznej miłości
(dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr)

12 lutego – Ewolucyjne meandry ludzkiej natury
(prof. zw. dr hab. Bogusław Pawłowski)

13 lutego – Wskrzeszanie mamutów, dinozaurów i neandertalczyków.
O antycznym DNA
(dr Martyna Molak-Tomsia)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

Nagrody Darwina

Przy okazji Światowego Dnia Darwina nie można wspomnieć także o Nagrodach Darwina (ang. Darwin Awards). Są one przyznawane rokrocznie od 1994 roku za… wyjątkową głupotę, której doprowadziła do śmierci lub niemożliwości płodzenia potomstwa przez kandydata.

Nominacje nasycone są czarnym humorem, nawiązują do nazwiska twórcy teorii ewolucji, Karola Darwina, aby „upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przetrwania naszego gatunku w długiej skali czasowej, eliminując swoje geny z puli genów ludzkości w nadzwyczaj idiotyczny sposób”.

W 1995 r., na przykład, 34-letni Amerykanin James Burns zginał, próbując naprawiać swój samochód w czasie jazdy po autostradzie. Poprosił przyjaciela o kierowanie ciężarówką, podczas gdy sam wszedł pod podwozie, by ustalić przyczyny niepokojącego hałasu. W 2000 r. w Huston w Teksasie 19-letni mężczyzna zginął, próbując grać w rosyjską ruletkę, używając do tego nie rewolweru, lecz pistoletu półautomatycznego. W 2014 r. w Kenii zginęło dwóch mężczyzn próbując zrobić sobie selfie z dzikim słoniem. Zwierzę zabiło solidnym nadepnięciem na fotografów.

Wypadki zdarzają się również w świecie zwierząt. W 2005 roku Nagroda Darwina powędrowała do krokodyla żyjącego w zoo w mieście Bloemfontein w RPA. Gad, próbując uciec z klatki, wdrapał się na ogrodzenie, z którego spadł 10 metrów w dół wprost do terrarium tygrysa.

Nagrody Darwina przyznawane są w wyniku internetowego głosowania i mają wyłącznie charakter symboliczny.

 


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / autor: Txllxt TxllxT
Grafiki: 1) oficjalna strona wydarzenia Dni Darwina w Instytucie Psychologii UWr; 2) oficjalna strona Nagród Darwina (https://darwinawards.com/)