Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie – w Polsce znany jako Garbus. Wyjątkowy Volkswagen, który został stworzony na życzenie… Adolfa Hitlera.

Volkswagen Typ 1 znany jako Garbus lub Beetle to samochód produkowany na świecie najdłużej i najliczniej. Jego historia sięga czasów Trzeciej Rzeszy. W 1933 roku Adolf Hitler zlecił Ferdinandowi Porsche zaprojektowanie samochodu dla ludu z niem. Volkswagen. Założenia były proste – auto miało przewozić dwójkę dorosłych z dzieckiem przy prędkości do 100 km/h. Porsche wzorował się na czeskiej Tatrze V570 i tak powstał samochód, który na dobre wpisał się w historię i kulturę.

Volkswagen Garbus

Masowa produkcja Garbusa ruszyła po II wojnie światowej. W ciągu kilkunastu lat samochód  szybko zyskiwał coraz więcej sympatyków, świat zakochał się w nim w epoce dzieci-kwiatów. Pomalowany w kolorowe kwiaty Volkswagen stał się symbolem Woodstocku w 1969 roku.

Volkswagen Woodstock 1969 r.

Garbus skradł serca tak wielu, że doczekał się nawet swojej „biografii” – Garbus. Długa, niezwykła podróż małego Volkswagena Andrei Hiott. Popularność zyskał m.in. dzięki produkcji Walta Disneya – Kochany Chrabąszcz (The Love Bug) z 1968 roku. Gościnnie wziął udział również w filmach Woody’ego Allena i Stanleya Kubricka.

Za Garbusem zwanym także Bettle, szalały gwiazdy również Hollywood. Volkswagenem jeździć mieli sam Disney, a także… James Bond. Swój samochód miał także John Lennon. To nie przypadek, że okładka płyty Abbey Road wygląda właśnie tak…

Abbey Road The Beatles

Kultowy Volkswagen na dobre wdarł się do świata kultury. Swoje miejsce znalazł również w twórczości Andy’ego Warhola.

Lemon Andy’ego Warhola

30 lipca 2003 roku linię produkcyjną opuścił ostatni egzemplarz. Samochód z numerem 21 529 464 otrzymał przydomek El Rey i trafił do muzeum w Wolfsburgu. Tym samym jest najdłużej produkowanym i najliczniej wyprodukowanym samochodem w historii. Dzięki swojej kultowości i wyjątkowości doczekał się nawet własnego święta – 22 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Garbusa!


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Instagram, Pinterest