Książka to niewielki zlepek kartek zadrukowanych tekstem. Przy możliwościach tabletów czy smartfonach wypaść może blado — w dobie internetu łatwo zapomnieć, jak ważne jest i ile przyjemności sprawić może czytanie. Aby tak się nie stało 23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki.

W porównaniu z urządzeniami takimi jak smartfony czy tablety, książka nie oferuje tak szerokich możliwości, jednak pozostaje jedną z najważniejszych form zapisu ludzkiej myśli. Zaczynając od glinianych tabliczek używanych w okolicach rzek Tygrys i Eufrat, Babilonie i Asyrii, egipskich zwojów papirusowych, poprzez pergaminy i inkunabuły, kończąc na współczesnej książce masowej, słowo pisane przeszło ogromną ewolucję.

Promocja czytelnictwa

Według raportu Biblioteki Narodowej poziom czytelnictwa w Polsce nie jest wysoki — w 2018 roku tylko 37% osób zadeklarowało przeczytanie w ciągu roku przynajmniej jednej książki. Na wynik ten wpływ ma wiele czynników takich jak brak czasu, dostęp do internetu, technologii, różne sposoby spędzania wolnego czasu.

Sieć jest dzisiaj głównym centrum rozrywki — to tu można szybko znaleźć informacje, obejrzeć film czy serial, posłuchać muzyki, a także przeczytać książkę. UNESCO, dzięki swojej akcji, chce przekonać czytelników do tradycyjnej formy książek. Święto obchodzone 23 kwietnia ma także na celu uświadomić, jak ważne są prawa autorskie, a także jak istotna jest ochrona własności intelektualnej.

Dzień światowej literatury

Święto książki nieprzypadkowo zostało wyznaczone na 23 kwietnia — dzień ten jest symboliczny dla świata literatury. To właśnie wtedy, w 1616 roku, zmarli William Szekspir, Miguel de Cervantes oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Tego dnia obchodzimy również rocznicę urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy takich jak Vladimir Nabokov (Lolita, Maszeńka, Dar), Maurice Druon (Zamordowana Królowa, Prawo Mężczyzn, Król z żelaza) czy Halldór Kiljan Laxness (Salka Valka, Dzwon Islandii, Niezależni). 

Pomysł ustanowienia tego święta narodził się w Katalonii w 1926 roku. Jego pomysłodawcą był Vincente Clavel Andrés, wydawca z Walencji. Początkowo datą miał być 7 października, dzień w którym prawdopodobnie urodził się Cervantes, jednak odrzucono ją ze względu na niepewność co do daty jego narodzin.

Promocja czytelnictwa i samo święto książki z każdym rokiem rozprzestrzeniają się coraz dalej — co roku UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki. Jako pierwszy tytuł ten otrzymał Madryt.

View this post on Instagram

Любовь к книгам у меня с детства. Это у нас семейное. Когда-то, в далёком 2006 году, посчастливилось присутствовать на открытии  памятника сожжённым книгам в Берлине. Он был возведён в память о событиях,  произошедших  на этом месте 10 мая 1933 года. Тогда публично были сожжены 12400 книг. . 20-ти метровая скульптура, весом 35 тонн, состоящая из 17 книг немецких авторов. Вблизи действительно впечатляет. #dermoderneBuchdruck #Berlin2006 #осенний_месяц_

A post shared by Г У З Е Л Ь Хисматуллина (@gyzel.khismatullina) on

Święto książki po wrocławsku

Nie trzeba wcale podróżować do Madrytu, aby uczcić 23 kwietnia — dla miłośników książek każdy dzień może być celebracją czytania, jednak jeśli mole książkowe poszukują czegoś nowego i innego na ten wyjątkowy dzień, to we wtorek 23 kwietnia w klubie PROZA organizowane jest ciekawe spotkanie. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, autorem Małego Chopina, Limeryków i innych wariacji czy Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci. Spotkanie rozpocznie się o 19:00. Wstęp jest bezpłatny.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: pixabay.com