Świąt nietypowych ciąg dalszy. Zamiast piwa z kolegami zjedź coś na słodko, uwieczniając w ten sposób dzień poświęcony czekoladowej miłości z czasów dzieciństwa. 5 lutego obchodzimy Światowy Dzień Nutelli.

Większości z nas kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kiedy jako maluchy zakradaliśmy się po południu albo po nocach do kuchni. Wskakiwaliśmy na wysokie krzesło i ręką szukaliśmy tego magicznego słoika z czekoladową ambrozją. Dziś jako nieco starsi możemy powrócić do tego czasu, świętując Międzynarodowy Dzień Nutelli. Co ważniejsze, teraz już nikt nam nie przeszkodzi nam w zjedzeniu nawet całego słoika.

Nutella to krem orzechowo-czekoladowy, który składa się przede wszystkim z cukru, mleka, oleju i kakaa. Liczby jego zastosowań nie sposób wymienić, bo każdy ma swój ulubiony. Jedni po prostu stosują go do kanapek, inni do ciast, a jeszcze inni i chyba najliczniejsi wolą wersję prosto ze słoika. Aby dobrze przeżyć ten dzień proponujemy kilka pomysłów

Naleśniki z Nutellą

Te zrobi chyba każdy amator kuchennych działań. Wystarczy kilka jajek, mleko i mąka. O proporcje nie pytajcie i tak wiem, że każdy wsypię bądź wleje na oko. Poza masą naleśnikową potrzebujecie tylko bohatera tego dnia. Porcję ciasta wlejcie na rozgrzaną patelnie i usmażcie z dwóch stron. Potem postrójcie naleśnika kremem. Co ważne, zróbcie to jak jeszcze będzie ciepły, a jego konsystencja będzie rozpływała się w ustach.

Jeśli jednak jesteście fanami słonych obiadów i wolicie tylko słodki podwieczorek to możecie pokusić się o upieczenie ciasteczek z zastosowaniem owego kremu. Do tego będziecie potrzebowali:

  • 450g mąki
  • 100 g mielonych orzechów laskowych
  • 150 g cukru
  • 160g masła
  • jajko

Zacznij od połączenia mąki, orzechów i cukru. Dodaj masło i wymieszaj. Jajka ubij i dodaj do masy. Ugnieć wszystko w jedną całość i schowaj na godzinę do lodówki. Po tym czasie wyjmij, rozwałkuj i za pomocą foremek wytnij odpowiedni kształt. Przełóż na blachę i piecz w 180 stopniach około 12 minut. Jak już wystygną nałóż Nutellę i gotowe.

Zróbcie to, na co tylko macie ochotę. Grunt to powrót do dzieciństwa, a to już z pewnością  zapewni dzisiejsza jubilatka.


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: Instagram