Są świetnymi pływakami, przystosowanymi do życia w bardzo niskich temperaturach. Czarno-białe, puchate i urocze stworzenia. Zagrożone wyginięciem. Pingwiny.  Obchodzą swoje święto 25 kwietnia, w środku kalendarzowej wiosny, ponieważ zaobserwowano, że dokładnie tego dnia przez 7 lat z rzędu po spędzeniu miesięcy na morzu kolonia pingwinów Adeli wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych. Z tej niezwykłej okazji, w Światowy Dzień Pingwina, przypomnijmy sobie najbardziej znane nam pingwiny.

Happy Feet: Tupot małych stóp

Chwytająca za serce animacja pełna śpiewu, muzyki i tańca. Bajka z jednej strony przypominająca dokument o życiu pingwinów cesarskich, z drugiej – musical o trudnym życiu odmieńca. Mambo to pingwin cesarski, a pingwiny cesarskie słyną ze swego śpiewu, szczególne w czasie godów. Mambo nie śpiewa. Co można więc zrobić, gdy nie pasuje się do gromady? Gdy mimo wszelkich prób nie potrafi się śpiewać? Proste, zatańczyć!

Na Fali

W Happy Feet Mambo wyłamał się ze społeczności, tańcząc zamiast śpiewania. W animacji Na Fali wszyscy bohaterowie surfują. Pingwin Cody Maverick nie poprzestaje na zwykłym ślizganiu się na desce, marzy, by wygrać mistrzostwa świata w surfingu i doścignąć swojego idola – Big Z.

Pingwiny z Madagaskaru

W kwestii łamania schematów i stereotypów dotyczących pingwinów ci panowie są specjalistami. Rico, Kowalski, Szeregowy i Skipper. Cztery pingwiny z nowojorskiego ZOO w Central Parku. Zadebiutowały drugoplanowymi rolami w Madagaskarze, by przejąć widownię i na potrzeby własnego serialu i filmu pełnometrażowego Pingwiny z Madagaskaru.

Jakub z Tabalugi

Najwierniejszy sługa i marszałek dworu złego Arktosa. Najważniejszy z pingwinów z Lodolandii. Choć w dobranocce Tabaluga pełnił rolę drugoplanową, każdy kto oglądał tę bajkę na dobranoc zapamiętał postać tego pingwina. W Polskiej wersji językowej głosu użyczył Rafał Żabiński.

Mały pingwin Pik Pok

Pozostając w klimacie dobranocek, nieco starsza bajka (1988 – 1992 ) zrealizowana przez studio Se-ma-for w technice animacji lalkowej.

Bohaterem jest pingwinek Pik Pok, który ma dość siedzenia na Wyspie Śnieżnych Burz i postanawia wyruszyć w podróż i zwiedzić świat. Serial dla najmłodszych liczył 26 odcinków. Projektantem postaci oraz opiekunem artystycznym serii był Tadeusz Wilkosz a narratorem i interpretatorem dialogów w serii – Joanna Stasiewicz.

Pingwin z historii o Batmanie

Postać choć nie bajkowa to zasługująca by znaleźć się w gronie dzisiejszych świętujących. Pingwin (Penguin) to czarny charakter pojawiający się w komiksach o Batmanie, wydawanych przez DC Comics oraz w ich adaptacjach.

Po raz pierwszy w wersji aktorskiej Penguina zadebiutował w serialu telewizyjnym Batman i pełnometrażowym filmie Batman zbawia świat z lat 60. XX wieku, gdzie w jego rolę wcielił się Burgess Meredith. W filmowej wersji z lat 90. – Powrót Batmana – zagrał go Danny’ego DeVito, natomiast w serialu Gotham rolę młodego Penguina powierzono Robinowi Lordowi Taylorowi.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: imdb.com / Penguins of Madagascar (2014)