Komiksy wzbudzają emocje. Wielu sympatyków literatury spośród wszystkich dzieł wybiera właśnie taki rodzaj ekspresji. To po nie najszybciej sięgamy jako dzieci. Całe pokolenia wychowały się na przygodach Asteriksa, Kajka i Kokosza, Tytusa czy Spidermana. 28 sierpnia miłośnicy komików mogą dać wyraz swojej pasji – świętujemy właśnie Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Kreatywność oraz fantazja jest znakiem rozpoznawczym każdego autora komiksu. Na pierwszy rzut oka nieco chaotyczny świat. Zazwyczaj jednak już po przeczytaniu kilku pierwszych stron staje się przyjazny i zrozumiały. Czym zatem jest komiks? Jest to sekwencyjna historia, w której obrazki lub szkice stanowią spójną całość z tekstem, często wyrażanym za pomocą dymków. Podstawową funkcją komiksu jest rozrywka, z której czytelnik powinien czerpać radość oraz mieć możliwość przenieść się w inny, alternatywny świat.

Superbohaterowie i holocaust

Komiksy bardzo dużą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, a zapewne każdy kojarzy superbohaterów Marvel Comics oraz DC Comics. Popularność komiksowych bohaterów stała się tak duża, że tytuły takie jak Spiderman czy Avengers są bliskie sercu milionów ludzi na całym świecie. Również komiksy w Polsce stały się popularne, a zbiór historii Tytusa, Romka i A’Tomka, czy Kajka i Kokosza znany jest wielu pokoleniom. Często podejmuje też ważne tematy. Jednym z najpopularniejszych jest Maus Arta Spiegelmana, który na komiksowych kartach jako życie myszy przedstawił losy swojego ojca Władysława Szpilmana (znanego z „Pianisty” Romana Polańskiego).

Świętujmy wspólnie!

Nie jest to nic trudnego. Wystarczy kupić, wypożyczyć lub odkopać komiks w starej szufladzie i korzystając z ostatnich dni wakacji, czytać publicznie. Sympatycy komiksów z tej okazji mogą wybrać się do Parku Południowego we Wrocławiu, gdzie zostanie zorganizowany piknik, mający na celu zjednoczenie wszystkich czytelników. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 15.00, a organizatorami pikniku jest Młodzieżowy Dom Kultury Wrocław-Krzyki oraz Pracownia Komiksu pod kierunkiem Jana Skarżyńskiego. Należy pamiętać jedynie o zabraniu komiksu – audiobooki nie zastąpią nam piękna literatury obrazkowej.


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Unsplash