Duża część z was z pewnością kojarzy przebój Lecha Janerki pt. „Rower”. Tak się składa, że istnieje bardzo dobry powód, żeby dziś przypomnieć sobie ten klasyczny numer. Nie chodzi tu wcale o rocznicę jego powstania czy o inne możliwe wydarzenia dotyczące tej piosenki. Wszystko sprowadza się jednak do pojazdu, o którym mowa jest w tekście utworu wrocławskiego muzyka.

Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ustanowienie tego święta miało na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi państw członkowskich na rower jako na ekologiczny środek komunikacji przyczyniający się do wzmocnienia zdrowia fizycznego jego użytkowników oraz jako element strategiczny w przekrojowych strategiach rozwoju określonych regionów. Co ciekawe, do ustanowienia tego święta w dużej mierze przyczynił się Polak, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii w Montgomery College w Rockville, Leszek Sibilski. Był on głównym promotorem święta na forum OZN.

„Cały proces trwał ponad 3 lata. Zaczęło się bardzo niefortunnie. Wielu ludzi krytykowało ten pomysł. Pierwsza próba z jednym z państw Unii Europejskiej, które znane jest z rowerów, spaliła na panewce, gdyż ambasador nie wyraził zainteresowania, a organizacja, z którą współpracowałem w tej fazie, zaczęła mieć problemy finansowe i się wycofała. Jedna z moich koleżanek z Banku Światowego zasugerowała, żebym skontaktował się z Misją Turkmenistanu przy ONZ, co też uczyniłem. Po krótkiej i bardzo produktywnej rozmowie doszliśmy do wniosku, że spróbujemy się zmierzyć z tym problemem razem. Po niecałych 6 miesiącach rezolucja została przyjęta przez 193 kraje, z czego 56 stało się co-sponsorami. Niestety, Polski brakuje wśród sponsorów, ale są Afganistan, Bahrain, Rumunia, Indie, Australia, Kanada, Monako, Wietnam, Sudan czy Singapur. Ciekawostką jest fakt, że przy projekcie pomogło bardzo wiele kobiet.”
Leszek Sibilski dla portalu rowery.org

sibilski

Z okazji dzisiejszych obchodów Światowego Dnia Roweru warto przypomnieć sobie utwory muzyczne, które bezpośrednio odnoszą się do tematyki niezastąpionych jednośladów. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego w piękny wiosenny dzień jak przejażdżka rowerem z piosenką na ustach!

„Może byś tak, Damian, wpadł popedałować?”


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcie: Pixabay, rowery.org