Średnio 110 tysięcy osób rocznie umiera w Polsce z powodu nowotworów. Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego, ma uświadomić ludziom, jak ważna jest profilaktyka oraz regularne badanie się oraz wesprzeć walczących z chorobą.

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem lub inaczej Światowy Dzień Raka obchodzony jest 4 lutego. Dzień ten ustanowiony został na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, który zorganizowano w lutym 2000 roku w Paryżu pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Dzień Walki z  Rakiem od 2005 roku organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer – UICC) – organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

Od 2008 roku z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań. Niewątpliwie warto z nich skorzystać. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa bowiem szansę na skuteczne leczenie.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Pamiętajmy, że wielu z nas może pomóc obecnie walczącym z nowotworami. Rejestrowanie się w bazach dawców zwiększa szansę chorego na odnalezienie bliźniaka genetycznego, a tym samym na życie. Zarejestrować możemy się na przykład w bazie dkms.pl.

Światowy Dzień Walki z Rakiem uświadamia nam także, jak ważna jest troska o własne zdrowie oraz regularne badania. Życie potrafi być kruche, a choroba może przyjść niepostrzeżenie. Dlatego też dbajmy o siebie i swoich bliskich. Czerpmy z życia jak najwięcej. A ci, którzy obecnie walczą z nowotworami niech pamiętają, że nie są w tej walce sami – wszyscy mocno trzymamy za Was kciuki. Jesteście wielcy!

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: materiały www.worldcancerday.org