Teatr Polski we Wrocławiu już po raz drugi realizuje projekt Świebodzki OFF, w ramach którego na Scenie na Świebodzkim prezentowane są spektakle teatrów alternatywnych. Regularność przedstawień sprawia, że jest to obecnie jedyna repertuarowa scena offowa w Polsce.

Świebodzki OFF to projekt, który rozpoczął się we wrześniu 2017 roku spektaklem Las Psychoteatru. Ta formacja razem z Wrocławskim Teatrem Tańca na stałe współpracuje z OFF-em. Obie kompanie zrealizowały na offowej scenie po trzy premiery i przygotowują kolejne. Do tej pory OFF gościł twórców takich jak chociażby: Bożena Klimczak, Angelika Pytel, Agnieszka Kulińska, Tomasz Man, Marcin Świetlicki czy Sebastian Ryś.

Projekt adresowany jest do artystów, którzy mają odwagę szukać własnej twórczej drogi, a także do publiczności, która chce po tej drodze ze swoimi ulubieńcami kroczyć. Świebodzki OFF wypełnił przestrzeń artystyczną pomiędzy Prezydentkami Krystiana Lupy, a Acid Snow Rolfa Almego, wyznaczając artystyczny profil Sceny na Świebodzkim. OFF jest propozycją nie tylko dla młodych, ale otwiera się także na twórców już dojrzałych, którzy zechcą poszerzać swój warsztat. Ponadto trwają rozmowy, by w ramach nurtu przygotować spektakl polsko-niemiecki we współpracy z Gerhart Hauptmann-Theater Gorlitz-Zittau.

– Świebodzki OFF to projekt, który narodził się w sposób naturalny i dziś można powiedzieć, że nieomal oczywisty. Powstał, ponieważ jest potrzebny. Teatr publiczny, regionalna instytucja kultury, a więc Teatr Polski we Wrocławiu, ma rozmaite obowiązki. Jednym z nich jest misja służebności społecznej. Obowiązek ten oznacza, że Teatr Polski we Wrocławiu przygotowuje wydarzenia teatralne dla publiczności Wrocławia i Dolnego Ślaska, ale też opiekuje się artystami oraz wydarzeniami w dziedzinie teatru, które warte są wsparcia (tu mam na myśli artystów) oraz prezentacji, a tym wypełniamy nasz obowiązek wobec widzów – mówi Sławomir Olejniczak, dramaturg w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Scena na Świebodzkim w tym sezonie proponuje widzom następującą ofertę:

Rzeczy

1 i 2 marca godz. 19.00
Zło czai się w każdym z nas. Rzecz o ludziach. Autorski spektakl PSYCHOTEATRU opowiedziany językiem teatru fizycznego z muzyką Violet Ultra.

Jak wytresować Dinożarła

27 i 28 marca godz. 10.00 oraz 24 i 25 kwietnia, godz. 10.00
Gościnne pokazy komedii familijnej Teatru OtoTo.
Podróż w czasie? To możliwe! Zabierzemy Was do czasów prehistorii! Spotkacie tam Jaskiniowca, który dla swej kobiety upoluje praktycznie wszystko oraz prawdziwego Dinozaura, który upoluje praktycznie wszystko, co upolował Jaskiniowiec. Czy dwójce bohaterów uda się poskromić olbrzyma? I w końcu coś zjeść?

Klatka z łez

27 i 28 kwietnia, godz. 19.00
Klatka z łez to spektakl Wrocławskiego Teatru Tańca inspirowany dziełami brytyjskiej dramatopisarki Sarah Kane  Psychoza 4.48 i Łaknąć. Artyści poprzez taniec starają się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego punktu można dojść, będąc w stanie uczuciowej pustki, zgubionej radości, kiedy serce umiera, a ciało wciąż żyje. Dlaczego wciąż towarzyszy nam niepokój? Czy nie zamykamy się w swoistej klatce, wypracowując sobie życie z przyzwyczajenia?


Autor: Karolina Kozłowska
Zdjęcia: Materiały prasowe