Nadszedł w końcu okres w roku akademickim, na który czekali wszyscy studenci — muzyka, koncerty i zabawa do białego rana. Choć dla niektórych to codzienność, imprezowe szaleństwo ogarnie tym razem cały Wrocław — w czwartek – 9 maja ruszają Juwenalia 2019.

Przez dwa dni studenci 13 wrocławskich uczelni będą mogli bawić się razem na Polach Osobowickich. Na tegorocznych Juwenaliach wystąpią jedni z najpopularniejszych artystów ostatnich miesięcy. W pierwszy dzień, 9 maja od godziny 14, swoimi występami czas umilą powracający po kilku latach przerwy duet: Kalwi i Remi, których Explosion niejednego porwie do tańca. O miłości w Zakopanem zaśpiewa nam Sławomir, pojawią się również chłopcy z Letniego Chamskiego Podrywu czy Borys LBD i jego Jessica.

Na scenie pojawią się także zespół folklorowy Śtuderanci, Tape, zwycięzcy tegorocznej edycji Akademickiego ROcKa Septymole Chwytak & DJ Wiktor.

Drugi dzień wrocławskich Juwenaliów to dobra okazja dla fanów hip hopu, line up na 10 maja zdominowali raperzy. Tego dnia na scenie będzie można zobaczyć VNM-a, który powrócił 29 marca z nową płytą, a Juwenalia będą okazją do posłuchania jej na żywo. Kolejną gwiazdą jest Tede, jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny rapowej i jej weteran, ale pojawią się także reprezentanci młodszego pokolenia, czyli Białas i Lanek. Wśród bardziej doświadczonych raperów tegorocznym line upie na pewno wyróżnia się Jan Rapowanie, najmłodszy z artystów, który muzykę tworzy od 2015 roku.

Co z pochodem?

Tradycyjnym otwarciem Juwenaliów jest pochód, podczas którego studenci otrzymują klucze do miasta w samym sercu Wrocławia. W tym roku organizatorzy przedstawili cztery różne trasy pochodu. Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego niestety nie otrzymał jeszcze zgody na organizację pochodu — ostateczna decyzja pojawi się 6 maja.

Po ceremonii, około godziny 11, studenci planowo tłumnie przeszliby z Placu Staszica na Pola Osobowickie, by tam, już od 12 wspólnie świętować.

Wspólna zabawa

Wrocławskie Juwenalia to prawie miesiąc imprez. Rozpoczną się od koncertów na Polach Osobowickich, ale po dwóch dniach imprezowania studenci będą mogli wziąć udział w Ekonomaliach, które w tym roku odbędą się w dniach od 23 do 25 maja na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego. Tegoroczne Juwenalia zakończą się koncertami na Polach Marsowych gdzie 28 i 29 maja wystąpią Małpa, Grubson, Dwa Sławy, Big Cyc i Jamal.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: juwenaliawroclawskie.pl