Strona główna MODA Szwedzi odwołali Stockholm Fashion Week
Stockholm Fashion Week

Szwedzi odwołali Stockholm Fashion Week

Coraz więcej osób, związanych z branżą modową, stara wdrożyć działania ekologiczne. Naprzód wysunęli się Szwedzi, odwołując jedną z najważniejszych imprez modowych – Stockholm Fashion Week.

Szwedzi są eko

Sztokholmski Fashion Week być może nie jest tak znany jak chociażby paryski czy nowojorski. To jednak nie oznacza, że nie może być równie inspirujący. To właśnie tam wyznaczane są trendy w wielu dziedzinach np. w ekologii. Szwedzi w ostatnim czasie coraz mocniej propagują modę na dbanie o środowisko. To właśnie z tego kraju pochodzi nastoletnia aktywistka – Greta Thunberg. Trend na ekologię poskutkował odwołaniem Tygodnia Mody w Szwecji. Tamtejsza Rada Mody dobrowolnie zrezygnowała z jednej z ważniejszych imprez modowych, która miała odbyć się od 27 do 29 sierpnia 2019 roku. Uzasadnieniem był fakt, że rynek mody źle wpływa na środowisko i niszczy naszą planetę.

Produkcja ubrań stale rośnie ze względu na coraz większe zapotrzebowanie. Skutkiem tego jest roczna emisja 1,2 miliarda ton CO². Przemysł odzieżowy zużywa 4 proc. światowych zasobów wody pitnej. Istotne jest również to, że w wielu krajach pracownicy produkujący w fabrykach odzieżowych często pracują w trudnych, nieludzkich wręcz warunkach. Przykładem jest katastrofa w szwalni Rana Plaza w Bangladeszu 24 kwietnia 2013 roku, w której zginęło 1135 osób, a 2000 zostało rannych.

Modowy strajk?

Szwedzka Rada Mody zadecydowała, że zamiast Sztokholmskiego Tygodnia Mody odbędzie się impreza alternatywna. Coraz więcej osób ze świata mody zaczyna stawiać na ekologię. W sklepach pojawiają się ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Coraz więcej firm stawia na produkcję we własnym kraju, wiele domów mody walczy z nadużyciem plastiku, a także zrezygnowało z wyrobów skórzanych. Krążą również pogłoski, że w ślad za Szwedami chcą pójść Duńczycy. Czy szykuje się strajk Fashion Weeków?

Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: Instagram