Nie do każdego miejsca w Polsce dociera szerokopasmowy internet. Wiele wsi i małych miasteczek korzysta z sieci kablowej albo technologii LTE, których funkcjonowanie często jest uzależnione od warunków pogodowych. Sytuacja ta może ulec zmianie w najbliższych latach, a nawet miesiącach. Dolnośląskie samorządy w porozumieniu z operatorami zdecydowały się na przystąpienie do Unii Światłowodowej.

Z inicjatywy przedstawicieli gminy Wołów oraz spółki Orange Polska powołano Dolnośląską Unię Światłowodową. Celem projektu  jest zapewnienie superszybkiego internetu mieszkańcom Dolnego Śląska, likwidacja tzw. „białych plam” w województwie oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego.

W ramach Unii gminy będą uczestniczyły w ustalaniu lokalnego planu inwestycyjnego, aby wybudowana sieć najlepiej odpowiadała na potrzeby mieszkańców oraz publicznych instytucji. Dzięki współpracy będzie możliwa likwidacja miejsc pozbawionych szybkiego internetu na Dolnym Śląsku oraz sprawniejsza realizacja inwestycji. Przystąpienie do projektu daje również możliwość promocji gminy jako lokalizacji przyjaznej inwestorom. W ujęciu przyszłościowym samorządowcy będą w stanie wprowadzić publiczne e-usługi i rozwiązania typu Smart City, które odniosły sukces we Wrocławiu.

Operator zadeklarował, że zrealizuje inwestycję budowy szerokopasmowego internetu w 18 dolnośląskich powiatach i 86 gminach. Będzie ona współfinansowana ze środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) oraz funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu do 2020 roku światłowód dotrze do blisko 60 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 400 szkół na Dolnym Śląsku.

Jest to szósta Unia Światłowodowa, która powstała w Polsce. Łącznie do Lubuskiej, Pomorskiej, Mazowieckiej, Małopolskiej i Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej przystąpiło ponad 190 gmin. Operator planuje na ogólnokrajowy projekt przeznaczyć 289 milionów złotych własnych środków oraz 744 milionów złotych dofinansowania ze środków europejskich.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: fot. Alex Knight/pixnio.com