Do niemal 30 marmurowych popiersi w Galerii Sławnych Wrocławian, 14 listopada dołączyło kolejne – Tadeusza Różewicza. W uroczystości w Starym Ratuszu wzięła udział m.in. żona poety Wiesława Różewicz.


Tadeusz Różewicz – wybitny polski poeta, prozaik i dramaturg. Jego książki przełożono na 50 języków. Przez wiele lat był bardzo związany z Wrocławiem, tutaj też zmarł, w 2014 roku.

Stworzeniem jego podobizny zajęli się Marian Molenda i Tomasz Rodziński. Popiersie Różewicza znalazło się między tymi należącymi do Eugeniusza Geta-Stankiewicza i Henryka Tomaszewskiego. Ten drugi, ojciec wrocławskiej pantomimy, był bliskim przyjacielem poety. Wystawę marmurowych popiersi otwarto w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza w 1997 roku. Nawiązuje ona tradycji zakładania miejsc poświęconych wybitnym postaciom i bohaterom – tzw. Walhall. Ekspozycję otwiera książęca para: Henryk Brodaty (1168 – 1238) i św. Jadwiga (1170-1243), a zamykają właśnie Tadeusz Różewicz (1921-2014) i  zmarły w 2001 roku Henryk Tomaszewski. Można tu również zobaczyć m.in.: Edytę Stein (św. Teresę Benedyktę od Krzyża), Gerharta Hauptmanna, Maxa Borna, czy Wandę Rutkiewicz.

W planach Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu jest natomiast przygotowanie gabinetu Tadeusza Różewicza.

 

 


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: Karolina Szachniewicz