Kolejny etap przebudowy zespołu Ślęzy. Taisiia Udodenko, jedna z najważniejszych zawodniczek reprezentacji Ukrainy będzie grać w Ślęzie Wrocław.

Taisiia Udodenko ma 190 cm wzrostu, a w maju skończyła 29 lat, co czyni ją jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek w Ślęzie. Doświadczenia te zbierała w wielu krajach – Rosji, Szwajcarii, Francji, Białorusi, Izraelu, Czechach, Włoszech.

– Rozpatrywaliśmy trzy doświadczone Europejki na pozycję numer cztery. Później wybór ograniczył się do dwóch. Decydowaliśmy między Taisiią a jedną z Holenderek. Wybraliśmy Taisiię, bo powinna nam dać stabilizację na pozycji numer cztery. Jednak patrząc szerzej na skład, jaki budujemy, to będzie ona musiała także radzić sobie na pozycji numer pięć zamiennie z pozostałymi „czwórkami”, zwłaszcza w grze obronnej – mówi Arkadiusz Rusin, trener Ślęzy Wrocław.

Taisiia poprzedni sezon spędziła we włoskim Gesam Ges Le Mura Lucca. Zdobywała średnio 9,5 punktu oraz 7,4 zbiórki na mecz, a jej zespół zakończył rozgrywki ekstraklasy na piątym miejscu. W ostatnich miesiącach wystąpiła także w dwóch meczach reprezentacji swojego kraju w kwalifikacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy.
Latem ubiegłego roku Taisiia Udodenko zaliczyła bardzo udany turniej na mistrzostwach Europy seniorek w Czechach. Zdobywała tam średnio 15,3 punktu na mecz, miała przeciętnie 9,3 zbiórki.

– Oglądałem ją na żywo, to był bardzo dobry turniej w jej wykonaniu. Tuż po mistrzostwach ciężko było z nią negocjować, bo była rozchwytywana na rynku. W tym roku wróciliśmy do rozmów, doszliśmy do porozumienia i Taisiia zagra w Ślęzie – mówi Arkadiusz Rusin.

Czym zaskoczy nas nowa zawodniczka?
Jej atutem jest gra pick’n’pop (odejście daleko od kosza po zasłonie), ma dobry rzut za trzy punkty. Skutecznie walczy o zbiórki, zarówno w obronie, jak i w ataku.
Ważne kontrakty ze Ślęzą na sezon 2018/2019 mają również: Monika Naczk, Agata Dobrowolska, Karina Szybała, Daria Marciniak, Amerykanka Sydney Colson, Chorwatka Lea Miletić, Słowaczka Terezia Palenikova oraz Amerykanka z polskim paszportem Marissa Kastanek.

Opracowała: Adrianna Machalica
Zdjęcie: fiba.basketball