Ott Tanak z kompletem punktów wygrał Rajd Finlandii. Jest to czwarta wygrana estońskiego kierowcy w tym sezonie.

Finlandia od wielu lat, jest organizatorem Rajdowych Mistrzostw Świata. Przez wielu kierowców fińskie odcinki specjalne uznawane są jako jedne z bardziej wymagających w całym kalendarzu mistrzostw. Szybkie oraz wąskie trasy odcinków specjalnych zmuszają do dynamicznej jazdy przez większość oesu.

Zmagania rozpoczęły się w czwartek od prologu, w którym najlepszy okazał się kierowca Hyundaia – Thierry Neuville. W piątek zmagania bardzo dobrze rozpoczął aktualny lider klasyfikacji generalnej Ott Tanak, jednak najlepsze tempo prezentował jego zespołowy kolega – Jari Matti Latvala, wygrywając 6 z 10 piątkowych oesów. Po jedenastym odcinku specjalnym, kończącym piątkową rywalizacje w czołówce panował ścisk. Liderujący Latvala o niespełna trzy sekundy wyprzedzał Krisa Meeke’a, Esapekke Lappi oraz Otta Tanaka.

Sobota należała jednak już do estońskiego kierowcy. Tanak po równej i szybkiej jeździe umocnił się w klasyfikacji generalnej. Podczas OS14 Kakaristo 1, błędów nie ustrzegli się Meeke oraz Latvala. Brytyjczyk uszkodził zawieszenie, natomiast Latvala na mecie odcinka stracił 14,1 sekundy z tytułu przebitej lewej tylnej opony. Na zakończenie drugiego etapu, Tanak prowadził z przewagą 16,4 sekundy nad Lappim oraz 28,8 sekundy nad Latvalą.

Niedziela została podzielona na 4 odcinki specjalne. Od pierwszego porannego oesu bardzo dobre tempo prezentował Tanak, powiększając przewagę w klasyfikacji nad fińskimi kierowcami. Podczas ostatniego odcinka Power Stage po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Tanak, wyprzedzając na mecie Neuville’a oraz Mikkelsena.

W klasyfikacji generalnej Tanak (Toyota), wyprzedził o 25,6 sekundy Lappiego (Citroen) oraz o 33,2 sekundy Latvalę (Toyota).


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Instagram