Niskie temperatury powodują, że chętnie sięgamy po coś ciepłego do picia. Najczęściej wybieramy kawę lub herbatę i zamawiamy ją na wynos. Po wypiciu napoju papierowy kubek trafia do śmietnika, a góra odpadów na wysypisku rośnie. Tak jednak nie musi być. Co zrobić, aby temu zapobiec, a przy okazji zapłacić za ulubioną kawę czy herbatę nieco mniej? Przyłączyć się do akcji #zwłasnymkubkiem.

Każdego roku na całym świecie zużywa się miliardy jednorazowych kubków. Niestety, do recyklingu trafia zaledwie 0,25% tych trudnych w przetworzeniu opakowań, co oznacza, że z każdą kawą czy herbatą zakupioną w jednorazowym opakowaniu rośnie góra odpadów. Aby rozwiązać ten problem, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wraz z inicjatywą Oddam Odpady stworzyło ogólnopolską kampanię Z własnym kubkiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Z Własnym Kubkiem (@zwlasnymkubkiem)

Akcja Z własnym kubkiem ma zasięg ogólnopolski i nie jest nową inicjatywą. Pomysł pojawił się w 2017 roku podczas europejskiego tygodnia ograniczania odpadów. Celem kampanii jest zwiększanie świadomości klientów i właścicieli kawiarni na temat wpływu używania jednorazowych opakowań na środowisko a także kształtowanie postaw i nawyków, które przyczynią się do zmniejszenia ilości  produkowanych odpadów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Z Własnym Kubkiem (@zwlasnymkubkiem)

Aby przyłączyć się do akcji, jako klient, wystarczy przyjść do wybranych kawiarni z własnym kubkiem lub termosem. Oprócz kawy czy herbaty nalanej do przyniesionego przez nas naczynia otrzymujemy także zniżkę na wybrany napój. Można także uwiecznić to zdjęciem i udostępnić w internecie z tagiem  #zwłasnymkubkiem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Z Własnym Kubkiem (@zwlasnymkubkiem)

Punktów, biorących udział w akcji, jest we Wrocławiu kilkanaście:

– bakeMAnia (ul. Karmelkowa 2a)

– Bolter Café (ul. Podwale 6)

– Cafe Targowa (ul. Piaskowa 17)

– Cafe Vincent (ul. Ruska 5)

– Coffilm (ul. Grunwaldzka 38)

– Coś Słodkiego (ul. Dembowskiego 18)

– EkoPestka (ul. Św. Antoniego 26)

– G Coffee Company (ul. Tęczowa 57)

– Kawalerka (ul. Benedykta Polaka 12)

– Kawiarnia Food Think Tank (ul. Władysława Łokietka 6)

– Orientuj się – kuchnia azjatycka (ul. Św. Mikołaja 14)

– Paloma (ul. Plac Solny 43351)

– Turkawka (ul. pl. Jana Pawła II 2)

– Wyspa Zdrowia (ul. Prądzyńskiego 37)

Mapę z zaznaczonymi lokalizacjami można znaleźć tutaj. Z popularnych kawiarni sieciowych, niezaznaczonych na mapie, w kampanii #zwłasnymkubkiem biorą udział także Green Caffe Nero i Starbucks.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: pexels.com / Daria Shevtsova