Koniec teatralnego sezonu? Nic z tego! Wrocławski Teatr Plenerowy zaprezentuje spektakl Ogród Rogaczy już w sierpniu w ramach projektu Parki ESK.

W parkach można spacerować, grillować, grać, a także…oglądać przedstawienia teatralne.  Po raz czwarty organizowany jest sezon projektu Parki ESK, zachęcający mieszkańców do spędzania czasu w parkach w aktywny sposób, a także do organizacji własnych wydarzeń społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Wrocławski Teatr Plenerowy to zupełnie nowa inicjatywa, która umili czas Wrocławianom.

– Pomysł na Wrocławski Teatr Plenerowy wziął się z moich doświadczeń teatralnych z okresu, kiedy mieszkałem na Wybrzeżu. Kiedy zamieszkałem we Wrocławiu, brakowało mi tego. Rozumiem, że wrocławskie sceny mają swój harmonogram pracy, regulaminy, które warunkują terminy urlopów. Ale zauważam też od paru lat pewną prawidłowość, jeśli chodzi o sympatie wrocławskiej Publiczności – mówi Marek Kocot, organizator i pomysłodawca Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Przedstawienia będą grane w sierpniowe weekendy. Wszystko jest możliwe dzięki projektowi Parki ESK – w 10 miejskich parkach działają tzw. Parki ESK – Emocja/Sport/Kultura. To charakterystyczne kontenery, czynne w weekendy, gdzie można wypożyczyć leżaki, krzesła, sprzęt sportowy.

-Zagramy w czterech parkach w trzy weekendy sierpnia i pierwszy weekend września. Wspólnie wybraliśmy sztukę. Spośród paru propozycji najbardziej spodobała się farsa kryminalna Ogród Rogaczy. To satyra na współczesną rzeczywistość telewizyjną, w której autor złośliwie potraktował takie formaty, jak Policjanci i policjantki, Wydział Kryminalny, Dlaczego ja czy Trudne sprawymówi Marek Kocot. – W czerwcu coraz trudniej zapełnić widownię, nawet w klimatyzowanych salach. Gdzieś podświadomie to tkwi, że uciekamy stęsknieni na łono natury, chętniej przesiadujemy w ogródkach, niż w lokalach.

W spektaklu biorą udział: aktorzy Teatru Muzycznego Capitol: Andrzej Gałła i Klaudia Waszak, aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego: Aleksandra Dytko-Masztalska i Tadeusz Ratuszniak oraz „wolni strzelcy” Tomek Krajewski i Marek Kocot.

 – Kiedy pisałem siedemnaście lat temu Ogród Rogaczy myślałem, że najgorsze, co nas czeka, to wenezuelskie melodramaty. Dziś jest o wiele gorzej. Może ludzie, którzy obejrzą naszą sztukę, poprzez śmiech, dojdą do wniosku, że może czas dać sobie spokój z ogłupiającą nas telewizją i zaczną myśleć samodzielnie i bardziej wybierać to, co chcą zobaczyć – tłumaczy Marek KocotPrzyjdźcie całymi rodzinami, weźcie swoich pupili, przyjedźcie na rowerach. Siądziecie na trawie, kocach, leżakach. Wstęp wolny.

Sztuka będzie grana w sierpniu i we wrześniu w czterech wrocławskich parkach:

  • 11, 12 sierpnia Park Południowy przy ul. Sudeckiej
  • 18, 19 sierpnia Park TOŁPY na osiedlu Ołbin
  • 25, 26 sierpnia Polana Karłowicka al. Kasprowicza 45
  • 01, 02 września Park Tarnogajski przy ul. Bogedaina 8-10

    Wrocławski Teatr Plenerowy powstaje przy wsparciu finansowym Gminy Wrocław we współpracy Fundacji Ośrodek i WCRS.
    Autor: Adrianna Machalica
    Zdjęcia: mat. prasowe