Dziesiąta edycja The World Games rozpoczęta. Najważniejszy moment ceremonii należał do Thomasa Bacha, szefa MKOl-u, który ogłosił otwarcia igrzysk. Na Stadionie Miejskim nie zabrakło dużej dawki muzyki oraz tradycyjnej defilady reprezentantów krajów uczestniczących w turnieju.

Ceremonia, transmitowana na żywo na antenie Polsatu, rozpoczęła się od długiej uwertury w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki pod batutą Radzimira Dębskiego – Jimka. Jednym z ważniejszych punktów uroczystości była defilada sportowców. Jak się jednak okazało, reprezentanci niektórych krajów nie przylecieli jeszcze do Wrocławia. Nie zabrakło jednak największych krajów – z Włochami, którzy wygrali cztery lata temu klasyfikację medalową TWG, na czele. Największe owacje zdobyli oczywiście polscy sportowcy, którzy pojawili się na stadionie w najliczniejszym składzie.

Na ceremonii pojawił się również José Perurena López – szef Światowej Federacji The World Games. Hiszpan podziękował wrocławianom za gościnę oraz podkreślił ważną rolę wolontariuszy w organizacji tak dużego wydarzenia. Przemawiał również prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Jego ostatnie słowa – Niech żyje wolność! Niech żyje demokracja!– zostały nagrodzone oklaskami 25-tysięcznej publiczności.

Ostatnią częścią ceremonii były występy muzyczne. Nie zabrakło zespołu Varius Manx, który wykonał wraz z Kasią Stankiewicz oficjalny hymn rozgrywek – Biegnijmy. Zaśpiewali także m.in. Dawid Kwiatkowski, Igor Herbut, Kamil Bednarek oraz Natalia Sikora. Reżyser widowiska, Krzysztof Materna, postawił w repertuarze na znane przeboje. Dzięki temu nie zabrakło legendarnego Englishman In New York Stinga czy Shape Of You Eda Sheerana, popularnego w ostatnich miesiącach.

Ceremonia trwała trzy godziny, a w jej trakcie na trzech scenach pojawiło się blisko 400 artystów. Dzisiaj, w ramach rozgrywek The World Games, odbędą się zawody kręgli, korfballu, pływania w płetwach, sportowego ratownictwa wodnego, sportów gimnastycznych, lotniczych i wrotkarskich, ultimate frisbee oraz wspinaczki sportowej.

___________________________________________________________________________________

Autor: Marcin Obłoza

Zdjęcia: TWG