The Black Eyed Peas po ośmiu latach nieobecności na scenie muzycznej postanowili złożyć hołd swoim najwierniejszym fanom. Masters Of The Sun. Volume 1 to płyta w pełni nawiązująca do debiutanckich albumów formacji, które osadzone były na klasycznych rapowych bitach. Odsłuch najnowszego krążka The Peas będzie więc swoistą podróżą sentymentalną zarówno dla miłośników zespołu, jak i słuchaczy oldschoolowego amerykańskiego hip-hopu.

The Black Eyed Peas to jeden z najbardziej znanych zespołów na świecie wykonujących rap alternatywny. Obecni członkowie to: Jaime Luis Taboo Gomez, Allen Pineda Lindo (znany pod pseudonimem apl.de.ap) oraz William will.i.am Adams. Największą sławę The Peas przyniosły single Pump It, Where Is The Love oraz I Gotta Feeling. Pod koniec 2018 roku światło dzienne ujrzał najnowszy album zespołu zatytułowany Masters Of The Sun. Volume 1. Krążek w całości nawiązuje do pierwszych płyt BEP, które osadzone były w klimatach ulicznego hip-hopu.

Z biegiem lat twórczość zespołu ulegała przemianie – artyści z rapu przerzucili się na tworzenie muzyki tanecznej. Po długim okresie nieobecności na rynku muzycznym formacja zdecydowała się nagrać album nawiązujący do pierwszych lat działalności zespołu. W piosenkach z albumu Masters Of The Sun. Volume 1 nie usłyszymy jednak Stacy Fergie Ferguson – wokalistki, która od 2001 była stałą członkinią The Black Eyed Peas.

„And all that we have, All that we’re made of Is big, big love”

Masters Of The Sun. Volume 1 to płyta, na której znalazło się wiele tekstów skupiających się w dużej mierze na problemach amerykańskiego społeczeństwa. BEP śpiewają o łatwym dostępie do broni, rasizmie, imigracji oraz brutalności policji. Singiel Big Love, który promował album w serwisach streamingowych, nawiązuje bezpośrednio do strzelanin mających miejsce w szkołach na terenie Stanów Zjednoczonych w 2018 roku.

„Ring the alarm, get on the horn and inform; Everyone from Oregon to Melbourne; That the funk phenomenon has been reborn and transformed…”

Na najnowszym krążku składu z Los Angeles można znaleźć wiele utworów, które są wypełnione po brzegi nawiązaniami do rapowych klasyków. Wprawny słuchacz rapu od razu wyłapie sample m.in. EPMD, Beastie Boys czy Public Enemy. BACK 2 HIPHOP to kawałek, który jest swego rodzaju portalem przenoszącym muzyków do czasów produkcji albumu Elephunk. Bratają się na nowo ze starym stylem, doprowadzają do „odrodzenia i transformacji”. Efektem tego jest „powrót do życia” członków BEP. Jest to dowód na to, w jakim stopniu artyści tęsknili za swoją dawną muzyczną stylówką.

„Lyrically gang bang ’cause I’m behind bars; And rearrange DNA, play like God; I bring it back”

Najnowsze muzyczne dzieło The Black Eyed Peas jest bardzo dobrym materiałem pod względem muzycznym, jak i tekstowym. Słuchając kawałków z tej płyty, ma się ochotę sięgnąć po starsze albumy zespołu, by przypomnieć sobie „jak to kiedyś było”. Masters Of The Sun. Volume 1 utrzymuje rapowy klimat sprzed dekady, jednocześnie wprowadzając lekki powiew świeżości w warstwę instrumentalną. W kwestii flow will.i.am. wciąż prezentuje bardzo dobrą formę, co z pewnością cieszy wiernych fanów zespołu. Najnowsze wydawnictwo The Peas można polecić wszystkim miłośnikom muzyki, ponieważ każdy znajdzie tam coś dla siebie. Fani BEP zachwycać się będą starym stylem swoich idoli, słuchacze rapu wyruszą w podróż sentymentalną dzięki oldschoolowym bitom, a pozostali odbiorcy posłuchają nowej płyty zespołu, który przed laty dzięki bardzo udanym singlom podbijał radiowe listy przebojów.


Autor: Michał Krawczyk
Zdjęcia: Oficjalna okładka albumu, YouTube