Timi Zajc okazał się najlepszy na olimpijskim obiekcie w Courchevel. Słoweniec skokami na odległość 131,5 m oraz 133,5 m, wyprzedził Roberta Johanssona oraz Naokiego Nakamurę. Najlepszy z Polaków okazał się Jakub Wolny, który był szósty.

Olimpijska skocznia Tremplin au Praz w Courchevel od wielu sezonów jest obiektem, na którym rozgrywane są zawody cyklu Letniej Grand Prix. Decyzją trenera Michala Dolezala, reprezentacja Polski udała się do Francji w okrojonym składzie. Po raz kolejny trener dokonał zmian, a szansę walki o punkty otrzymali trzej skoczkowie kadry A – Maciej Kot, Jakub Wolny oraz Stefan Hula.

Pierwsza seria konkursu przebiegła w zmiennych warunkach. Kierunek wiatru często się  zmieniał, lecz siła podmuchów nie zagrażała bezpieczeństwu zawodników. Liderem na półmetku okazał się Robert Johansson, który przez cały weekend prezentował bardzo dobrą formę, wygrywając treningi oraz kwalifikacje. Norweg skokiem na odległość 132 metrów, wyprzedził Tilena Bartola (130 m) oraz Macieja Kota (133 m). Różnica w czołówce pomiędzy zawodnikami była niewielka. Liderujący Johansson zaledwie o 2,1 punktu, wyprzedzał trzeciego Kota. W pierwszej dziesiątce uplasował się również Jakub Wolny, który skacząc 133 metry, zajął ósmą lokatę. Do drugiej serii awansował komplet Biało-Czerwonych, osiemnasty po skoku na odległość 128,5 metrów był Stefan Hula.

Druga seria należała do Timiego Zajca. Słoweniec, który po pierwszej serii zajmował czwartą lokatę, w drugiej turze po skoku na odległość 133,5 metrów nie miał sobie równych. Lider na półmetku Johansson, oddał dobry drugi skok, lecz odległość 128 metrów nie wystarczyła do obrony pozycji lidera. Podium uzupełnił Japończyk – Naoki Nakamura (131 m). Najlepszy z Polaków okazał się szósty Jakub Wolny (130 m), wyprzedzając o jedną pozycję Macieja Kota (126 m). Słabsza próba zakopiańczyka uniemożliwiła walkę o utrzymanie trzeciej pozycji i w konsekwencji strata do zwycięzcy wyniosła 13,9 punktu. Na szesnastym miejscu zawody ukończył Hula, skacząc 126 metrów.

Kolejne zawody odbędą się w przyszły weekend w Zakopanem (17-18.08). W sobotę zmagania rozpoczną się konkursem drużynowym, natomiast na niedzielę zaplanowany jest konkurs indywidualny.


Autor: Michał Pasek
Zdjęcie: Instagram