Aktor, producent, reżyser, a od niedawna prozaik. Tom Hanks wydał swoja pierwszą książkę – takiej publikacji jeszcze nie było! Premiera była 24 października 2017 roku.

Coraz bardziej popularne jest pisanie książek przez znane osoby. Są to najczęściej poradniki lub biografie. W Polsce swoimi „dziełami” mogą się pochwalić m.in. Krzysztof Ibisz, Kinga Rusin, Małgorzata Roze­nek, Katarzyna Cicho­pek, Ilona Feli­cjań­ska, Michał Piróg, Robert Bie­droń, a nawet Wróż­bita Maciej, a to zaledwie wierzchołek góry. Wydawanie własnych własnych publikacji to nie tylko domena polskich gwiazd. Panuje ona także za granicą. Biorąc taką książkę do ręki, z góry można już założyć o czym ona będzie. Kiedy pojawiła się informacja, że także Tom Hanks wydał własny tekst, mogłoby się wydawać, że będzie to kolejna opowieść o życiu sławnego aktora. Jednak publikacja Hanksa zupełnie rozminęła się z przewidywaniami. Aktor znany z ról Forresta Gumpa, kapitana Millera w „Szeregowcu Ryanie” czy Paula Edgecombe’a w „Zielonej mili” wydał książkę: „Uncommon Type: Some Stories” .

– W ciągu tych dwóch lat, kiedy pracowałam nad tymi opowiadaniami, robiłem filmy w Nowym Jorku, Berlinie, Budapeszcie i Atlancie. Pisałem w hotelach w czasie tras promocyjnych. Pisałem na wakacjach. Pisałem w samolotach, w domu i w biurze. Kiedy mogłem poświęcić na pisanie więcej czasu, pracowałem codziennie od 9 do 13 – napisał Tom Hanks w swoim oficjalnym oświadczeniu.

– Z opowieści Hanksa bije radość tworzenia, przyjemność ze snucia opowieści o życiu, przyjaźni i rodzinie, a proza jest tak inteligentna, porywająca i ludzka jak jej autor. Do tego należy dodać szczególną spostrzegawczość i podszytą współczuciem inteligencję, które zawsze wyróżniały Toma Hanksa – mówi Stephen Fry, brytyjski aktor, komik i pisarz.

Aktor pracował nad książką od 2015 roku. Składa się ona z 17 opowiadań, a każde z nich zostało napisane… na innej maszynie do pisania. Aktor posiada ich w swojej kolekcji ponad 100 sztuk! Wśród bohaterów opowieści znaleźli się m.in. imigrant przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych, którego życie zostało zniszczone przez toczącą się w jego ojczyźnie wojnę, rozwódka szukająca swojego miejsca w życiu oraz ekscentryczny miliarder i jego wierny pomocnik.

Książka została wydana w 24 października w USA, pod tytułem Uncommon Type. Some Stories.


Autor: Adrianna Machalica