Bardzo często kobieca literatura kojarzy się głównie z miłością. I chociaż część z książek porusza właśnie ten temat, przedstawiamy dziesięć najlepszych, które powinna przeczytać każda kobieta!

Za oknem mróz, więc to doskonała pora, aby rozgrzać się za pomocą książki. Lista dziesięciu klasyków o miłości i nie tylko przedstawia pozycje obowiązkowe dla przedstawicielek płci pięknej.

1. Elizabeth Gilberth Jedz, módl się, kochaj

Jedz, módl się, kochaj – to jeden z najlepszych bestsellerów XXI wieku, który napisała kobieta. Elizabeth Gilbert opowiada swoją historię o podróżach, ludziach spotykanych w trzech różnych częściach świata, zmianie myślenia i życia oraz o innych przygodach. Opowieść jest napisana w formie pamiętnika i podzielona na trzy części: Włochy, Indie oraz Indonezję. To idealna książka dla dojrzałych kobiet, które wciąż szukają siebie oraz dla niedojrzałych mężczyzn, którzy do tej pory szukają idealnej kobiety.

TOP 10 książek, które powinna przeczytać każda kobieta

2. Margaret Atwood Opowieść podręcznej

Opowieść podręcznej to wstrząsająca historia przedstawiająca losy kobiet w antyutopijnym świecie, przepełnionym reżimem i wyjątkowo surowym prawem. Opisy stylu życia bohaterek wzbudzają dezaprobatę. Lektura powoduje wewnętrzny i zewnętrzny niepokój, a czytelnik jak najszybciej chce podzielić się z kimś tą katastrofą, bólem, brakiem wsparcia i absurdem, o których przeczytał. W oparciu o książkę powstał serial o tym samym tytule, który jest luźną adaptacją utworu.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

3. Anne Frank Dziennik

Jedna z tych niewinnych historii, która przedstawia rzeczywistość  II wojny  światowej oczami dziecka. Ciągły strach, panika, brak możliwości normalnego wyjścia na ulicę, ponad dwa lata mieszkania w jednym pokoju. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, a nawet pierwszej miłości. Ciekawy opis, niezwykła obserwacja oraz dojrzałość małej Anne tworzą znakomity Dziennik. Książka przenosi nas do i przypomina o strasznych czasach II wojny światowej.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

4. Vladimir Nabokov Lolita

Jedno z najlepszych dotychczasowych dzieł. Książka budząca kontrowersje, zawsydzenie, niezrozumienie i strach. Wydawałoby się, że nie ma nic dziwnego w tym, że facet opowiada o rzeczach, które pociągają go w przedstawicielkach płci pięknej. A jednak – opisuje on swoje życie, które obraca się wokół fascynacji dziewczynkami w wieku około 11-14 lat. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Lolita – to pozycja, o której powinien wiedzieć każdy, jednak zdecydowanie lektura nie dla wszystkich.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

5. Truman Capote Śniadanie u Tiffany’ego

Historia o pisaniu, kwiatach, wiecznej podróżniczce i rudym kocie. Holly Golightly, bohaterka książki to odważna, łamiąca reguły młoda kobieta, pracująca jako dama do towarzystwa. Pokrzywdzone serca, wieczne myśli o niej oraz chęć, by mieć ją tylko dla siebie towarzyszą niemal każdemu mężczyźnie, który pojawia się w historii. Dzika natura, pochłaniająca czas, uwagę i  pieniądze facetów, wiruje na każdej stronie opowiadania.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

6. Patrick Süskind Pachnidło. Historia pewnego mordercy

Opowieść o mężczyźnie, który chciał utrwalić piękno kobiet na zawsze. Obdarzony wyjątkową umiejętnością rozpoznawania i zapamiętywania zapachów, chciał uporządkować je w idealne pachnidło. Nie liczył się przy tym z ludzkim życiem, ważna była tylko pasja. Dziwna i jedniocześnie niezapomniana historia, przedstawiająca XVIII-wieczny Paryż – centrum mody i elegancji, pozostawi ślad w Waszych umysłach.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

7. Reyes Monforte Niewierna

Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów – relacji między nowoczesnym światem Zachodu wychowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską. Gdzie jest granica pomiędzy miłością a nienawiścią? Czy zawsze wprowadzenie osoby w inną religię jest tylko zachętą, a nie przymusem? Jak długo człowiek może wytrzymać w nieludzkich warunkach?

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

8. Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś

Książka poruszająca każde serce. Historia o bezgranicznym poświęceniu się drugiej osobie. Czy uczucie jest w stanie uchronić kogoś przed poddaniem się i świadomą śmiercią? Książka motywuje do działania, łamania stereotypów, poszerzania granic i bycia otwartym na świat. Uświadamia, że każdy dzień jest wyjątkowy, a ludzie obok bezcenni.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

9. Jacek Hołub Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci

To zdecydowanie  książka o wielkiej miłości, ale także związanym z nią bólu, nie tyle fizycznym, ile psychicznym. O niezgodnościach, niezrozumieniu, chwilach, w których szukając wsparcia w najbliższych, odnajdujesz w pomocy obcych. Przedstawiona codzienność matek, których dzieci są inne, przeraża. Rehabilitacja, jedzenie, operacje, rodzeństwo i świadomość tego, że nic się nie zmieni. Pozycja, która porusza.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta

10. Arthur Golden Wyznania gejszy

Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości.  Dziwny i niesprawiedliwy los, strata najbliższych, brak wsparcia i bycie własnością konkretnego domu – wszystko to spotkało bohaterkę książki. Możemy obserwować niezwykły świat, w którym dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaproponuje  najwięcej. Oryginalny świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję.

Top 10 najlepszych książek, które musi przeczytać każda kobieta


Autor: Marina Grabowska
Zdjęcia: pixabay.com, wikipedia.org, instagram.com