Studia to często okazja do pierwszej przeprowadzki. Wiąże się z szukaniem nowego mieszkania, co dla wielu studentów jest zupełnie nową sytuacją. Przedstawiamy pięć porad, które pomogą w znalezieniu dobrego mieszkania.

Poszukiwanie nowego lokum to nie lada wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy. Radzimy, na co zwrócić uwagę.

  1. Śledź nowości

Najlepszym czasem na poszukiwania są oczywiście wakacje, jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Część absolwentów wyprowadza się z wynajmowanych mieszkań także w okolicach maja i czerwca, więc już wtedy można rozpocząć szukanie. Dobry moment to także okres sesji zimowej, gdyż po letnim semestrze część studentów postanawia zmienić mieszkanie. W każdym z tych momentów ważne jest bycie na bieżąco i śledzenie nowości. Pomocne będą tutaj Facebook, OLX lub Morizon.

Top 5 porad jak znaleźć dobre mieszkanie2. Sprawdź najważniejsze informacje

Zakładamy, że znalazłeś już to, czego szukałeś. Drugim ważnym elementem jest sprawdzenie wszystkich najważniejszych informacji. Zwróć uwagę na komunikację miejską, sprawdź, w jakim czasie będziesz w stanie dostać się do pracy lub na uczelnie. Dobrze przejrzyj się mieszkaniu, bo to właśnie w tym miejscu będziesz spędzać sporą część swojego czasu przez następne kilka miesięcy. Porozmawiaj z nowymi współlokatorami o warunkach i zasadach, które panują w mieszkaniu.

3. Właściciel

Zwróć uwagę również na właściciela mieszkania. Obserwuj jego zachowanie, kiedy oprowadza cię po mieszkaniu. W jaki sposób opowiada, co pokazuje, a o czym ewentualnie nie mówi. I najważniejsze: zapytaj o niego współlokatorów. To, co powiedzą da ci fundamentalną wiedzę i odpowiedź na część pytań. Stąd możesz wyciągnąć informacje czy idzie właściciel na kompromis lub szanuje prywatność mieszkańców.

Top 5 porad jak znaleźć dobre mieszkanie

4. Wyposażenie

Jeżeli jesteś studentem I lub II roku, to zakładamy, że nie masz jeszcze całego potrzebnego sprzętu i kupienie mikrofalówki może nadszarpnąć Twój budżet. Sprawdź, czy mieszkanie jest kompletnie wyposażone. Zwróć tez uwagę, czy nic nie wymaja naprawy. I ostatnia bardzo ważna rzecz – zapytaj czy mógłbyś coś pozmieniać w swoim pokoju. Kolor ścian, większe lustro – sam zbudujesz swoją rzeczywistość, więc zrób to dobrze.

5. Opłaty i dokumenty

Podpisując umowę, koniecznie przeczytaj wszystkie punkty. To zajmie dużo czasu, ale uwierz,  jak będziesz czegoś potrzebować lub coś przestanie działać – zawsze możesz powołać się na dokument, potwierdzający Twoje prawa w konkretnych sytuacjach. Koniecznie sprawdź opłaty, kaucję, media, szczególnie ogrzewanie zimą. Często cena w okresie zimowym zwiększa się i  zamiast pójść na basen czy do kina będziesz zmuszony poświęcić te pieniążki na ogrzewanie.

Top 5 porad jak znaleźć dobre mieszkanie

Pamiętaj o tych punktach, a w nowym mieszkaniu z pewnością szybko poczujesz się jak w domu!


Autor: Marina Grabowska
Zdjęcia: pexels.com, stock.adobe.com,