Dotychczas perypetie polskich wykonawców za granicą układały się różnie, ale ostatnio zanotowaliśmy znaczącą poprawę w tej kwestii. Po raz pierwszy w historii muzycy znad Wisły znaleźli się w katalogu legendarnej wytwórni płytowej Sub Pop Records. Zespół Trupa Trupa i ukrywający się pod pseudonimem Perfect Son Tobiasz Byliński uplasowali się w katalogu obok Nirvany, Smashing Pumpkins Foals czy Moby’ego.

Sub Pop Records jest średniej wielkości niezależnym labelem założonym w 1988 roku przez Bruce’a Pavitta i Jonathana Ponemana w Seattle. Wśród aktualnych podopiecznych warto wymienić Soundgarden, The Afghan Whigs, Father John Misty, Fleet Foxes, J Mascis czy Iron & Wine. Wytwórnia zajmuje się także ścieżką dźwiękową do seriali Rick i Morty oraz Bob’s Burger. Teraz także polscy artyści mogą poszczycić się udziałem w działalności kompanii.

Pierwszym Polakiem w historii Sub Pop Records został Tobiasz Biliński tworzący pod pseudonimem Perfect Son. Urodzony w Norwegii, a wciąż podróżujący między Londynem a Warszawą muzyk, dotychczas występował jako Coldair. Wydał ciepło przyjęte krążki łączące w inteligentny sposób folk z ciemnymi, syntezatorowymi hałasami. Gdy pod tym właśnie pseudonimem grał na festiwalu South by Southwest parę lat temu, zauważył go Poneman – współzałożyciel wytwórni. Po odsłuchaniu utworów z najnowszego dzieła Bilińskiego Cast, bez wahania zaproponował muzykowi podpisanie kontraktu.

Perfect Son przetarł szlaki trójmiejskiej grupie Trupa Trupa, którą tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. Nie jest to pierwsza przygoda tej czwórki z zagraniczną wytwórnią płytową. W 2015 ich album Headache został wydany przez British label Blue Tapes i X-Ray Records. Rok później podpisali kontrakt z francuską Ici d’ailleurs, w której ukazała się zremasterowana wersja Headache na winylu. W 2017 we współpracy z wyżej wspomnianymi brytyjskim i francuskim labelem grupa nagrała świetnie przyjętą płytę Jolly New Songs, także dystrybuowaną przez japońską firmę Moorworks.

Przez ten czas Trupa Trupa zagrała na kilku popularnych festiwalach: SXSW, Primavera Sound, Iceland Airwaves, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic czy Liverpool Sound City. Kontrakt z Sub Pop Records kapela podpisała pod koniec 2018 roku, a pierwszym efektem tej kooperacji był wypuszczony niedawno singiel Dream About zapowiadający kolejny krążek bandu, który pojawi się jeszcze w tym roku.


Autor: Karolina Kozłowska
Źródło: Oficjalna strona na Facebooku, Youtube