Szczepienia to sporna kwestia, która od wielu miesięcy dzieli polskie społeczeństwo — szczepić czy nie szczepić? Na to pytanie  odpowiedź znają naukowcy z Wydziału Biotechnologii UWr, którzy poprowadzą spotkania w cyklu poświęconym temu zagadnieniu.

Wykład otwierający („Wstęp do immunologii”) odbędzie się 27 października i poprowadzi go doktor Zdzisław Wróblewski. W trakcie spotkania uczestnicy zostaną zapoznani z podstawową wiedzą z zakresu immunologii oraz pojęciami takimi jak odporność indywidualna czy populacyjna oraz pamięć immunologiczna.

O rodzajach szczepionek 17 listopada opowie doktor habilitowany Egbert Piasecki z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu podczas wykładu Rola szczepionek w skutecznej eradykacji chorób wirusowych”. Omówione zostaną również zagadnienia takie jak wady i zalety wykorzystywanych szczepionek, a uczestnicy będą mogli poznać sylwetki ich odkrywców.

„Fakty i mity o szczepieniach” zamykający cykl dostarczy rzetelnych informacji na temat szczepień. Prowadząca doktor Aleksandra Pawlak z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi składniki szczepionek oraz opowie o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP). Spotkanie poświęcone będzie również popularnym opiniom na temat szczepionek.

Wykłady rozpoczynać się będą o 9:30 na Wydziale Biotechnologii UWr, a każde z nich potrwa 45 minut. Udział jest bezpłatny.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcie: pixabay.com