Przed nami największe filmowe wydarzenie tego roku. Zbliża się premiera dwudziestego drugiego filmu z Marvel Cinematic Universe, nowej części przygód Avengersów – Endgame. Jako że owe uniwersum liczy już paręnaście produkcji, warto sobie przypomnieć najważniejsze informacje, przed wybraniem się do kina.

W zeszłorocznej produkcji Disneya, Avengers: Infinity War, stało się coś nietypowego dla kina z superbohaterami w rolach głównych. Herosi, których nigdy nie było tak wiele w jednym filmie, mieli uratować wszechświat przed Thanosem. Wbrew pozorom i historii filmów o superbohaterach, tym razem po raz pierwszy przegrali. W efekcie Thanos zgładził połowę życia we wszechświecie jednym pstryknięciem ręki. W tym również połowę głównych bohaterów. W Endgame, Ci którzy pozostali przy życiu, będą ze wszystkich sił starać się o cofnięcie tej tragedii i pokonanie wrogiego tytana.

Avengersi ponownie muszą stanąć przeciwko Thanosowi.

W Infinity War mogliśmy zobaczyć ponad dwudziestu bohaterów, a w nowej części Avengersów dochodzą kolejni. Prawie każdy z nich posiada swój własny film i historię, które będą się ciągle przeplatać z innymi. Łatwo się w takiej sytuacji pogubić i stracić wątek. Nie wygląda jednak na to, żeby Avengers: Endgame szykował jakiekolwiek przypomnienie na początku filmu. Jak wynika z zapowiedzi i zwiastunów, akcja od razu ruszy do przodu. Dlatego też oferuję krótkie przypomnienie, co warto pamiętać i ponownie obejrzeć, przed wybraniem się na najnowszą produkcję Marvela. Jeżeli ktoś nie widział zwiastunów Endgame, bądź też poprzednich produkcji z MCU, ostrzegam przed spojlerami.

Kapitan Ameryka: Civil War

Tak jak można wywnioskować ze zwiastunów i zapowiedzi, w Avengers: Endgame zobaczymy w końcu pojednanie się dwóch głównych postaci z MCU. Mowa tutaj o Iron Manie i Kapitanie Ameryce, którzy bardzo się poróżnili w Civil Warze. Trzecia część Kapitana nie tylko poróżniła dwójkę wcześniej wymienionych bohaterów, ale praktycznie wszystkie znane nam wtedy postacie. Tematem sporu było podpisanie „Socovia Accords„. Był to spis zasad i ustanowień, według których praktycznie Avengers byli pod kontrolą ONZ. Część bohaterów, ze Starkiem na czele, popierała tą inicjatywę. Druga połowa za to była przeciwko, a przewodził jej Kapitan Ameryka. Doszło do wielkiego sporu, a postacie po stronie Kapitana stały się przestępcami poszukiwanymi na całym świecie. Avengers oficjalnie się wtedy rozpadli.

Chris Evans na pewno odegra kluczową rolę w swoim ostatnim filmie Marvela.

Większość z nich co prawda już się pogodziła w Infinity War, poza właśnie Starkiem i Rogersem. Są oni największymi imionami w świecie Marvela, i w nadchodzącym filmie najprawdopodobniej będą się żegnać z tym uniwersum. Możliwie poprzez śmierć, czy też przez przejście na emeryturę. Można się łatwo domyślić, że współpraca i pójście na kompromis będzie jedynym sposobem na pokonanie Thanosa w Endgamie. Dlatego też warto przypomnieć sobie co w ogóle podzieliło bohaterów.

Wszystkie części Avengersów

Naturalnie, jako że Endgame jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń przedstawionych w Infinity War, warto zobaczyć ponownie tą odsłonę. Aczkolwiek uważam, że w tym przypadku kluczowe są wydarzenia z całej trylogii historii o Avengersach. To, jak zawiązywały się ich relacje, jak powstawali nowi herosi oraz jak finalnie wprowadzane są kamienie nieskończoności. Są one koniec końców jednym z najważniejszych aspektów Infinity War i to one pozwalają Thanosowi na osiągniecie swojego celu. Samo Infinity War wprowadza w pełni jego postać, która również będzie głównym antagonistą w Endgame. W poprzedniej części, chciał wytępić pół życia we wszechświecie, żeby nie doszło do sytuacji przeludnienia. Potrzebował do tego owych kamieni, wszystkie sześć, żeby zdobyć taką moc i możliwość. Niestety, pod koniec odniósł sukces i do tego doprowadził. Chociaż, jakby na to nie patrzeć, gdyby nie Thanos, nie było by właśnie Endgame. Więc może warto się z tego cieszyć?

Czy da się pokonać istotę, która ma władzę nad sześcioma głównymi elementami istnienia?

Ant-Man and The Wasp

Innym superbohaterem dołączającym do Avengersów przeciwko Thanosowi będzie Scott Lang, zwany również Ant-Manem. Sequel jego solowego filmu dzieje się równocześnie czasowo z wydarzeniami z Infinity War, dlatego go tam nie widzimy. Podczas przygód z Hope van Dyne, Lang poznaje bardzo dokładnie Quantum Realm, czyli coś w stylu królestwa cząsteczek. Koniec końców, potrafi się zmniejszać do nieprawdopodobnych rozmiarów. W filmie udaje im się stworzyć urządzenie, dzięki któremu można bezpiecznie korzystać z Quantum Realm. W scenie po napisach cała ekipa Scotta jest również zamieniona w pył, tak jak połowa całej ziemi. W zwiastunach natomiast zobaczymy Ant-Mana odwiedzającego Avengers w ich siedzibie, wraz z owym urządzeniem. Można się domyślić, że będzie kluczowe w pokonaniu Thanosa.

Kapitan Marvel

Nowym bohaterem który pierwszy raz zaliczy swój występ w Avengersach, będzie Kapitan Marvel. Rolę tą odgrywa Brie Larson, która w marcu tego roku wprowadziła postać na wielkie ekrany. Fabuła jej solowego filmu opiera się głównie na pochodzeniu postaci i udziale w wojnie Kree ze Skrullami. Sama historia dzieję się w latach 90., gdzie Carol Danvers zaprzyjaźnia się z Nickiem Fury. Zamieniający się w pył dyrektor SHIELD pod koniec Infinity War zawiadomił Danvers, że jest potrzebna na ziemi. Pojawia się w Endgame gotowa pomścić przyjaciela i pomóc przywrócić wszechświat do normalności.

Danvers przyniesie sporo nowych możliwości w walce z Thanosem

Thor: Ragnarok i Strażnicy Galaktyki: Volume 2.

Warto również przypomnieć sobie wędrówkę Thora i naszej ulubionej ekipy z kosmosu. Thor w Ragnaroku narodził się na nowo. Stracił ojca, siostrę, swój młot Mjollnir, Asgard i wiarę w siebie. Dopiero pod koniec filmu Taiki Waititiego przeżywa odrodzenie i szuka dla swojego ludu nowego domu. Jest to najważniejszy etap jego postaci, jako że cały jego świat kolokwialnie mówiąc, jest przewrócony do góry nogami. Ta zaduma jest jedynie pogłębiona w Infinity War.

Druga część Strażników scala ich członków w jedną, wielką familię. Pokazane są wady każdego z osobna i to jak sobie z nimi radzą. Pod koniec są najbardziej zgraną i dogadaną drużyną w kosmosie. W Endgame zobaczymy tylko Rocketa, który jako jedyny przeżył „snap„. Jest to postać, dla której słowo „rodzina” zyskało najbardziej na wartości podczas wydarzeń Strażników 2. Dlatego też będzie dokładał podwójnych starań, żeby odwrócić te tragiczne wydarzenia.


Autor: Mateusz Miter
Zdjęcia: Instagram @Avengers, Zwiastun filmu na Youtube.