Wiceprzewodniczący Samorządu Studentów UWr oraz koordynator do spraw promocji Juwenaliów Wrocławskich odkrywa kolejne karty przed największą imprezą studencką w mieście. Damian Rychlik zapowiada w rozmowie z Nowym Dziennikarstwem juwenaliowe atrakcje i komentuje wybór muzyków, którzy wystąpią na Polach Marsowych.

Marcin Obłoza: W tym roku Juwenalia Wrocławskie organizuje aż sześć uczelni. Dlaczego zdecydowaliście się na wspólną organizację imprezy?

Damian Rychlik: To kwestie logistyczne, bo wszystko zależy od zarządcy Pól Marsowych, czyli Akademii Wychowania Fizycznego. Płynęły do nas sygnały, że organizacja jednej dużej imprezy może podnieść poziom bezpieczeństwa, a to dla nas priorytet. Jako samorządy studenckie dobrze się znamy i możemy wymieniać się doświadczeniami. Wszyscy działamy w jednym sztabie organizacyjnym. Tworzymy nową markę, z której chcemy być dumni także w przyszłości.

Dzielicie się organizacją poszczególnych dni?

Tak, poniedziałek i wtorek przygotowują cztery uczelnie – Politechnika Wrocławska, Akademia Wojsk Lądowych, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. W czwartek i piątek Uniwersytet Wrocławski organizuje koncerty wspólnie z Wyższą Szkołą Bankową.

Wyciągnęliście wnioski z zeszłorocznego pożaru platformy w trakcie pochodu? 

Nie jesteśmy jasnowidzami, ale możemy się opierać na rachunku prawdopodobieństwa, minimalizując przy tym jakiekolwiek ryzyko. Wraz z Prorektorem do spraw studenckich, profesorem Rafałem Wojciechowskim, organizowaliśmy cykle „Bezpieczeństwo imprez masowych”. Konsultowaliśmy się również z policją oraz Wydziałem Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego. Wyciągnęliśmy wnioski po zeszłorocznym zdarzeniu.

Chyba wszyscy ekscytują się czwartkowym koncertem Krzysztofa Krawczyka. Oprócz niego wystąpi między innymi Bitamina, O.S.T.R czy Myslovitz. Jakie były kryteria wyboru artystów?

Postawiliśmy na sporą różnorodność i najnowsze trendy w świecie muzyki. Chodzi o to, by teksty wpadały w ucho i towarzyszyły zabawie. Co do Krawczyka – to gwiazda wielkiego formatu, którą każdy rozpoznaje i zna jej piosenki. Kto nie zna „Parostatku”?

Co jeszcze będzie czekało na studentów na Polach Marsowych?

Nie zabraknie foodtrucków z burgerami i zapiekankami oraz stoiska grillowego. Przewidujemy również atrakcje-niespodzianki.

Dlaczego w tym roku Pochód Juwenaliowy zostanie poprowadzony inną trasą niż zazwyczaj?

Negocjowaliśmy z Wrocławską Inicjatywą Samorządów Studentów oraz Urzędem Miasta i doszliśmy do wniosku, że Plac Wolności będzie dobrym miejscem na przekazanie kluczy przez prezydenta. Początek trasy jest zarejestrowany jako zgromadzenie. Destynacją będzie kampus Politechniki Wrocławskiej, dzięki czemu studenci będą mogli przejść przez centrum miasta.

Czekają nas także wydarzenia okołojuwenaliowe – między innymi Wrocławski Bieg Juwenaliowy. 

Jak najbardziej, trasa zostanie poprowadzona przez ulicę Folwarczną i Kanałową, od Mostów Chrobrego przez Mosty Jagiellońskie, nieopodal Pól Marsowych. Warto zapisać się na bieg, ponieważ studenci Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymają dodatkowy dzień wolnego z Wychowania Fizycznego. Oprócz tego organizujemy w piątek i środę (11.05 i 16.05 – red.) biletowane Boat Party oraz śniadanie z rektorem w czwartek (17.05).


Rozmawiał Marcin Obłoza
Zdjęcie: mat. prasowe Samorządu Studenckiego UWr