Uważaj, może i Ty jesteś dokładnie obserwowany na portalach społecznościowych i śledzony w realu. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie ma na twoim punkcie obsesji. Przekonaj się, jak działa psychopata w nowym serialu Netflixa Ty (You).

Joe Golberg (Penn Badgley) to na pozór zwykły młody mężczyzna, zarządzający z pasji do książek malutką księgarnią w Nowym Jorku. Pewnego dnia jej próg przekracza aspirująca do bycia pisarką Guinevere Beck (Elizabeth Lail). Od tego momentu kobieta staje się obiektem miłości głównego bohatera. Miłości tak silnej, że w jej obronie może nawet zabić. Joe nie poznaje Beck (wszyscy mówią jej po nazwisku) w normalny sposób, tj. podczas długich rozmów na pierwszych randkach. Zamiast tego młodzieniec prześwietla jej profile na portalach społecznościowych, podgląda ją w mieszkaniu i podąża za nią na każde spotkanie. Kiedy para zaczyna się spotykać, początkująca pisarka sądzi, że znalazła wreszcie wyjątkowego chłopaka. Nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę wpadła w sidła bardzo niebezpiecznego człowieka.

Serial Ty powstał na podstawie bestsellerowej książki Caroline Kepnes. Swoją premierę miał 9 września 2019 roku na stacji telewizyjnej Lifetime. Produkcję przejął jednak Netflix i można ją tam oglądać od 26 grudnia. Ty to dziesięć około 45-minutowych odcinków.

Choć sytuacje i osoby mogą tu się wydawać zbyt naiwne lub nierealistyczne, to mnie osobiście serial Ty po prostu wciągnął. Sceny miłosnej sielanki przeplatają się w nim ze scenami drastycznego thrillera. Cała fabuła przestrzega swoich widzów między innymi przed zbytnim obnażaniem się w sieci. Zaznacza także granicę między uroczą zazdrością partnera a agresywnym stalkingiem. Odtwórca roli Joego – Penn Badgley, upomina jego fanki na Twitterze, że jest to bohater toksyczny i psychopatyczny. Oprócz niebezpiecznych relacji damsko-męskich serial ukazuje również, jak przestawiona może zostać psychika dziecka, który ma nieodpowiednie wzorce. Pod płaszczykiem dosyć mimo wszystko lekkiej produkcji, kryje się wiele problematycznych kwestii. Pierwszy sezon kończy się otwartym zakończeniem, a my już wiemy, że powstanie kontynuacja.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: screenshot z youtube