Niezmiennie od siedemnastu lat, Radosna Parada Niepodległości cieszy się wśród wrocławian dużą popularnością. W tym roku kilkanaście tysięcy mieszkańców wyruszyło z czterech punktów miasta i spotkało się na Placu Wolności, by wspólnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pochody Radosnej Parady Niepodległości w tym roku wyruszyły z czterech punktów miasta – Centrum Historii Zajezdnia, placu Jana Pawła II, placu Społecznego i ul. Powstańców Śląskich – i połączyły się na Placu Wolności. Dwie trasy reprezentowały biel, a dwie czerwień – podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzyli na Placu biało-czerwoną flagę. W ten niecodzienny sposób wrocławianie uczcili wyjątkową, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Placu Wolności zgromadziło się prawie 20 tysięcy osób, aby wspólnie przeżywać obchody tego święta.

Marszałek Piłsudski jak żywy

W oficjalnych uroczystościach, wraz z wojskowym ceremoniałem oraz paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych wzięli udział wrocławscy urzędnicy, w tym urzędujący prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, prezydent elekt Jacek Sutryk oraz wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i marszałek województwa Cezary Przybylski. Tradycyjnie już pojawił się także Marszałek Piłsudski, w którego rolę od lat wciela się Stanisław Melski.

Uroczystości na Placu Wolności zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch