Uniwersytet Ekonomiczny wydaje rocznie ok. 6,5 mln złotych na energię elektryczną. Jest szansa, żeby na tym zaoszczędzić. Uczelnia chce uruchomić na swoich budynkach panele słoneczne.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu chce uruchomić panele słoneczne na swoich budynkach, by w ciągu 10 lat uniezależnić się energetycznie. Uczelnia podpisała porozumienie o partnerstwie ze Spółdzielnią Mieszkaniową Wrocław-Południe. Obydwie instytucje zadeklarowały współprace na rzecz ochrony środowiska.

Spółdzielnia Mieszkaniowa ma już pewne doświadczenie w tym zakresie. Uruchomiła pierwszą w Polsce rozproszoną elektrownię słoneczną. Natomiast w listopadzie minie rok odkąd zamontowano 2771 paneli słonecznych na 35 wieżowcach osiedla Wrocław-Południe. W tej chwili zasilane są dzięki temu m.in. windy czy oświetlenie korytarzy.

– Wstępne szacunki wykazały, że, bazując na milionie złotych, rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się o 350 tys – mówi Józef Śnieżek, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Jeszcze większe są korzyści dla środowiska. Dzięki Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej w tym roku trafiło do atmosfery o około 600 ton dwutlenku węgla mniej. Będziemy rozwijać to zastosowanie, a także chcemy dzielić się naszym doświadczeniem z tymi, którym zależy na środowisku – dodaje.

Pomysł powstał m.in. z powodu bliskości uczelni i spółdzielni. Z okien Uniwersytetu Ekonomicznego widać dachy budynków, na których zamontowano panele słoneczne.

– Z sąsiedzkich rozmów zrodził się pomysł szerokiej współpracy, mającej na celu podejmowanie wspólnych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki i transformacji energetycznej – tłumaczy Marek Dera, wiceprezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

– Uczymy studentów o nowych modelach biznesowych, uwzględniając kryteria środowiskowe. Chcemy pokazać, że nie tylko przekazujemy tę wiedzę teoretycznie, ale także podejmujemy praktyczne działania – mówi prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Na początek uczelnia rozpocznie montowanie paneli słonecznych na 24 budynkach. Spółdzielnia natomiast planuje rozbudowę Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. A w przyszłym roku w czterech blokach pilotażowo uruchomi pompy ciepła, które współpracując z panelami słonecznymi, będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Adrianna Machalica