O planach przeniesienia Biblioteki Uniwersyteckiej na Fryderyka Joliot-Curie 12 wiadomo od dawna. Władze uczelni postanowiły tym razem pójść o krok dalej i wystawić na licytację stary, choć nadal używany budynek przy ul. Szajnochy. Pod młotek trafił również znajdujący się obok pałac Wallenberg-Pachaly. Przetarg z ceną wywoławczą 28 mln złotych rusza we wrześniu!

Nie jest to pierwsza próba sprzedaży nieruchomości. Już w 2013 roku postanowiono wylicytować zabytkowy pałac Wallenbergów, jednak bez wyraźnego skutku. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 16,3 mln złotych i nie przekonała do siebie nabywców. Nie pomogła także obniżka do 11 mln złotych trzy lata później. Jeden z przedstawicieli rodu Wallenbergów zainteresowany kupnem zaniechał negocjowania – koszt renowacji zaniedbanego pałacu okazał się zbyt duży.

Biblioteka Uniwersytecka, licytacja, pałac Wallenberg-Pachaly, sprzedaż, ul. szajnochy, Uniwersytet Wrocławski, UWr
Oficjalny komunikat Uniwersytetu Wrocławskiego o licytacji Pałacu i Biblioteki.

Biblioteka także nie doczekała się swojego nabywcy. Przez lata dawny gmach Miejskiej Kasy Oszczędności był ostoją dla studentów szukających książkowej wiedzy i pisemnych źródeł do swoich prac. To tutaj do ich dyspozycji znajduje się się czytelnia główna, katalogi i dział udostępniania zbiorów.

Teraz oba obiekty będzie można kupić w zestawie. Uczelnia liczy, że podwójna oferta  za cenę wywoławczą 28 mln złotych przyciągnie chętnych. Wadium w wysokości 600 tys. w myśl oświadczenia znajdującego się na stronie uczelni, należy wpłacić przed końcem sierpnia, a jeśli znajdą się chętni, przetarg odbędzie się 4 września.

Plan zagospodarowania przestrzennego wymaga, aby budynki zostały przeznaczone np. na hotel, siedzibę banku lub sale wystawiennicze. Istnieje jednak zastrzeżenie, w myśl którego do 2020 roku Uniwersytet Wrocławski będzie miał prawo do korzystania z części pomieszczeń Biblioteki.

Biblioteka Uniwersytecka, licytacja, pałac Wallenberg-Pachaly, sprzedaż, ul. szajnochy, Uniwersytet Wrocławski, UWr
Wraz z Biblioteką na sprzedaż wystawiono dawną siedzibę dyrekcji, czyli pałac Wallenberg-Pachaly.

 

 


 

Zarys historyczny:

Prestiżowa siedziba rodu Wallenberg-Pachaly, mieszcząca się przy ulicy Karola Szajnochy 10, to pałac reprezentujący styl klasycyzmu. Jego głównym projektantem był Carl Gotthard Langhans (architekt Bramy Brandenburskiej). Pałac jego autorstwa, zbudowany w latach 1785-87, reprezentuje wyjątkowy dla architektury Wrocławia wzór, w którym motywy angielskiego palladianizmu (elewacje) przeplatają się z akcentami francuskiego wnętrza. W 1810 doczekał się rozbudowy o trójosiowe skrzydło zachodnie. Budynek pełnił funkcję zarówno mieszkalną, jak i usługową.  Jeszcze przed wojną w pałacu siedzibę swoją miał niemiecki Commerzbank. Okres Festung Breslau oszczędził budynek, który zachował się w świetnym stanie. Niedługo potem siedzibę Wallenbergów przejął Uniwersytet Wrocławski i zorganizował w jego wnętrzu oddział opracowywania zbiorów, gabinety dyrektorskie i administrację Biblioteki Miejskiej. W listopadzie 2013 owe instytucje biblioteczne przeniesiono do nowego budynku przy ul. Fryderyka Joliot-Curie.

W 1891 roku powstał Gmach Miejskiej Kasy Oszczędnościowej i Biblioteki Miejskiej, (położony przy ulicy Karola Szajnochy 7-9). Zaprojektowany przez Richarda Plüddemanna w neogotyckim stylu, stał z myślą o połączeniu w ramach jednego budynku tych dwóch instytucji i przez dziesięciolecia (do 1945 roku) znakomicie spełniał swoją rolę. Parter zajmowały sale operacyjne, skarbiec i pomieszczenia administracyjne, piętra zaś przeznaczone były na zbiory i czytelnię biblioteczną. inwestycja, w całości sfinansowana przez kasę miejską, od początku swojego istnienia przydawała blasku i prestiżu miastu.

Obydwa budynki znajdują się w doskonałej lokalizacji, zaraz przy ul. Kazimierza Wielkiego w centrum Starego Miasta. Najbliższe otoczenie nieruchomości stanowią stare kamienice wrocławskiego Rynku.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Piotr Herba [fotopolska.eu]