Wakacje oficjalnie dobiegły końca. Co prawda uczniowie szkół wrócili do nauki już na początku września, jednak studenci mogli pozwolić sobie na trochę dłuższy odpoczynek. Uniwersytet Wrocławski zainaugurował nowy rok akademicki 1 października uroczystością w Oratorium Marianum.

Hymn Gaude Mater Polonia w wykonaniu chóru Gaudium rozpoczął uroczystość inauguracji roku akademickiego 2018/2019. Na wydarzeniu pojawili się nie tylko przyszli studenci, rektorzy i wykładowcy, ale również wyjątkowi goście, którzy na uroczystości odebrali nagrody. Wśród nich znalazł się Jurek Owsiak – dziennikarz, działacz społeczny, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i festiwalu Przystanek Woodstock (obecnie Pol’and’Rock).

 

Niech nauka będzie przewodnikiem

Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawane są od 2014 roku za zasługi na rzecz niemiecko-polskiego pojednania lub wybitną działalność charytatywną. Jej inicjatorami nagrody byli prof. Zdzisław Latajka – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia oraz klubowicze Salonu Śląskiego. W tym roku, oprócz Jerzego Owsiaka, wyróżnienie to otrzymał również prof. Matthias Weber – wybitny historyk, germanista, kulturoznawca i śląskoznawca.

– Niech was ciągnie tam, gdzie jest twórcza radość. Niech was ciągnie tam, gdzie są uniwersytety, gdzie jest polska nauka. Niech ona będzie twórcza! Niech ona walczy o wolność! Niech nawet przez pół minuty nie cofnie się w słowach o wolności! – zwracał się do zebranych Jerzy Owsiak – Zwłaszcza w dziedzinie prawa nauka ma dużo do powiedzenia. To wy właśnie – ludzie związani z nauką – jesteście teraz przewodnikami w kraju. To was się słuchamy. To wasz głos chcemy słyszeć jeszcze głośniej i jeszcze głośniej! Nauka rządzi! Niech nauka będzie przewodnikiem. Wytyczajmy te nowe style, te nowe prądy.

Gloria Artis dla chóru Gaudium

Jednak nie tylko Jerzy Owsiak i prof. Matthias Weber zostali uhonorowani za swoje działania. Austriacki Krzyż Honorowy za Zasługi w Dziedzinie Nauki i Sztuki, z rąk ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Wernera Almhofera, odebrał dr Krzysztof Huszcza z Instytutu Filologii Germańskiej. Wyróżnienie otrzymał również chór Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. Odznaczony on został Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne wyróżnienie w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej, ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Nowi studenci Uniwersytetu Wrocławskiego

Wykład inauguracyjny wygłosił w tym roku prof. Tomasz Niedzielski z Zakładu Geoinformatyki i Kartografii UWr. Tematem wystąpienia były „Geoinformatyczne metody prognozowania zagrożeń powodziowych”. Aktu immatrykulacji dokonał prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania. Jedenastu przedstawicieli nowo przyjętych studentów złożyło oficjalne ślubowanie. Zobowiązali się „zdobywać wiedzę i umiejętności, postępować zgodnie z prawem, tradycją i dobrymi obyczajami akademickimi, dbać o dobre imię Uniwersytetu Wrocławskiego i godność studenta”.

– Życzę na progu nowego roku akademickiego owocnych studiów. Państwo otrzymaliście pewną szansę, której nie można zmarnować. Jednocześnie zwracam się do naszego środowiska naukowego z życzeniami, aby wszelkie reorganizacje nie spowodowały zahamowania pracy naukowej – mówił prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch