Od przełomu, jakim dla kina był Matrix, mięło już dwadzieścia lat. Z tej okazji Dolnośląskie Centrum Filmowe przygotowało dla wszystkich fanów specjalne weekendowe pokazy. Zremasterowana cyfrowo wersja znów postawi przed widzami pytanie: czerwona czy niebieska pigułka?

Każdy z kinomaniaków z pewnością zna taką klasykę, jaką jest Matrix w reżyserii rodzeństwa Wachowskich. W sierpniu minie dokładnie dwadzieścia lat od dnia, kiedy ten film miał swoją polską premierę. Historia Neo (w tę kultową rolę wcielił się Keanu Reeves) w zremasterowanej cyfrowo wersji w ramach wydarzenia specjalnego, pojawi się na ekranach Dolnośląskiego Centrum Filmowego już w najbliższy weekend.

Nowy świat (kina)

W roku 1999 roku, wizja świata przedstawiona w Matrixie była milowym krokiem w kinematograficznej innowacji. Zarówno pod względem technicznym, jak i tematycznym. Wizja przyszłości i filozoficzne rozważania w nieznanym wcześniej cyberjęzyku. Za te wszystkie zasługi, film rodzeństwa Wachowskich doczekał się czterech wygranych Oscarów za: Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż dźwięku, Najlepsze efekty specjalne i Najlepszy montaż. Zastosowane w nim rozwiązania stały się inspiracją dla wielu późniejszych twórców. Matrix to kino akcji na najwyższym poziomie, które na stałe wpisało się w ramy popkultury.

Am I dead? Far from it.

Z okazji dwudziestolecia odsłony pierwszej części trylogii, wrocławskie Dolnośląskie Centrum Filmowe szykuje specjalne pokazy 2D z napisami w ulepszonych cyfrowo wersjach. Pierwszy pokaz (19 lipca) jest już całkowicie wyprzedany, ale wciąż możecie zarezerwować i kupić bilety na sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca). Wciąż będziecie mogli cieszyć się powtórką z potyczek wybitnego hakera Wybrańca Neo i jego sojuszników z Agentem Smithem. Matrix ma już, albo dopiero – dwadzieścia lat, a niezaprzeczalnie stał się filmem nieśmiertelnym.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube, mat.pras.