Z inicjatywy Wojewody Pawła Hreniaka, od tygodnia na fasadzie budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wiszą dwa duże banery. Ich treść nawiązuje do Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza z grafik przedstawia sześciu Ojców Niepodległości. Są nimi: Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos oraz Wojciech Korfanty. Politycy zostali wymienieni w Ustawie z 7 kwietnia 2017 r. o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.

Drugi baner ukazuje Orlęta Lwowskie – młodych obrońców Lwowa, którzy w 1918 roku walczyli o miasto z wojskami ukraińskimi. To „odniesienie do kresowego rodowodu znacznej części mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, jak również planowanych inicjatyw jubileuszowych” – czytamy w informacji urzędu. Grafiki mają wisieć na fasadzie budynku przez cały rok.

Paweł Hreniak potwierdza, że w ciągu roku w mieście organizowane będą wydarzenia „podkreślające wagę wspólnoty i jednoczenia się wokół symboli narodowej tożsamości, zwłaszcza flagi narodowej”. Wojewoda zapowiada, że tegoroczne obchody Dnia Flagi będą wyjątkowo widowiskowe. Na razie nie wiadomo jednak o szczegółach atrakcji przygotowanych na 2 maja.

 


Autor: Marcin Obłoza
Foto: Klaudia Keil, Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego