Kręgi w zbożu, Strefa 51, dziwne chmury i prześwietlenia na zdjęciach. UFO, czyli Niezidentyfikowane Obiekty Latające, 2 lipca obchodzą swój dzień. Międzynarodowy (kto wie, a może i Międzygalaktyczny) Dzień UFO. 

Międzynarodowy Dzień UFO obchodzimy 2 lipca, ponieważ właśnie tego dnia w 1947 roku nad Roswell został zauważony bliżej nieokreślony obiekt latający przypominający dwa nałożone na siebie spodki. Zanim jednak przejdziemy dalej, niezbędna będzie melodia z serialu Z Archiwum X.

Tajemnice Roswell

William Blanchard, komandor grupy 509, informuje media, że minionego wieczora niebo nad Roswell przeciął duży, jarzący się pojazd latający i najprawdopodobniej rozbił się w pobliżu miasta. Jest 3 lipca 1947 roku.

Dzień wcześniej, około godziny 22:00 miejscowy sprzedawca artykułów żelaznych Dan Wilmot wraz z żoną zauważyli poruszający się w bardzo szybkim tempie bardzo jasny, owalny obiekt o wielkości kilku metrów, przypominający kształtem dwa nałożone na siebie spodki.

Rząd wyjaśnia, że widziany przez małżeństwo obiekt to w rzeczywistości meteorologiczny balon sondażowy. Generał Roger Ramey na konferencji prasowej przedstawia mocno uszkodzone resztki przedmiotu. Dziennikarze próbują kontaktować się z komandorem Blanchardem, ten jednak wyjechał na urlop.

UFO-bogowie

Egipskie piramidy, Stonehenge, Wielki Mur Chiński, ogromne rysunki naskalne w Peru (tzw. Linie Nazca), niezwykle zaawansowana wiedza Inków i Majów. Doniesienia o niezwykłych odkryciach i teorie dotyczące przybyszy z kosmosu sięgają nieco dalej niż same wydarzenia w Roswell. Bez wątpienia jednak to ono zainicjowało poszukiwania śladów obcych cywilizacji na naszej starej, dobrej Ziemi.

UFO, kosmici, znaki, linie Nazca, Dzień UFO

Ufolodzy, miłośnicy UFO i zwolennicy teorii spiskowych na temat latających spodków rokrocznie zjeżdżają się z różnych zakątków Ziemi do Roswell na Festiwal UFO. Podczas wydarzenia odbywają się prelekcje, dyskusje, ale także na przykład: konkurs kostiumowy dla ludzi i zwierząt, pokazy laserów, show z autami UFO czy konkurs na najlepszą piosenkę związana z UFO.

W Roswell powstało również Międzynarodowe Muzeum i Ośrodek Badań nad UFO, w których poznamy historię spotkań z UFO czy kupimy pamiątki inspirowane kosmitami.

Latające spodki i reszta zastawy

Międzynarodowy Dzień UFO hucznie obchodzi się nie tylko w Roswell, ale i w innych zakątkach Stanów Zjednoczonych. Konferencje, sympozja, festyny i imprezy tematyczne. Amerykanie świętują na poważnie i na wesoło. Oprócz odczytów dotyczących niezidentyfikowanych obiektów latających, kosmologii i fizyki, na których pojawiają się eksperci i zainteresowani tematem słuchacze, są też organizowane naprawdę kosmiczne atrakcje.

UFO, ET, E.T., Dzień UFO, komedia, familijny, sci-fi

Goście z innych planet,  przedstawiciele galaktycznych kurortów  reklamujący luksusowe hotele i najciekawsze kosmiczne zabytki oraz mistrzostwa galaktyki w piłce nożnej. Nie można również uniknąć rozmów o wzajemnych relacjach ludzi i obcych oraz o filmach wypaczających wizerunek kosmitów, jakoby chcieli zniszczyć gatunek ludzki.

W Memphis festiwal poświęcony kosmitom odbywa się w miejscu, w którym w 1977 roku ukazało się UFO. Wśród wielu atrakcji znajdują się konkursy kostiumów obcych czy chodzenia po księżycu, przejażdżki karnawałowe, pokazy filmowe, koncerty i obserwacja nieba.  Na festiwalu wypowiadają się także ludzie, którzy byli świadkami wizyty obcych na naszej planecie oraz nawiązali z nimi kontakt.

Są oczywiście sceptycy, którzy nie wierzą w istnienie UFO. Nie przekonają ich żadne dowody i żadne argumenty. Brak wiary w pozaziemskie cywilizacje nie przekreśla jednak możliwości czerpania inspiracji z doniesień o spotkaniach z kosmitami oraz niezwykłych zdarzeniach.

UFOludki z sąsiedztwa i kosmiczna groza

Jak wygląda załoga latającego spodka? Z jakimi zamiarami kosmici przybywają na Ziemię? Reżyserzy przedstawiają nam bardzo różne wersje ewentualnego spotkania z istotami z kosmosu oraz ich wyglądu. Od kultowego już Roswell: W kręgu tajemnic, po wspomniany wcześniej, niepokojący serial Z Archiwum X oraz jego filmowe kontynuacje.

UFO, kosmici, Dzień UFO, Roswell, serial, sci-fi

Kosmiczne historie można opowiedzieć także z przymrużeniem oka. Tak, jak zrobili to twórcy komedii Żandarm i kosmici, filmu familijnego E.T., fantastyczno-absurdalnego Autostopem przez galaktykę czy czarnej komedii Marsjanie atakują.

UFO, kosmici, Dzień UFO, Żandarm i kosmici, komedia, sci-fi

Często spotykamy obraz, w którym ziemianie stają się ofiarami ataku kosmitów lub zupełnie odwrotnie – sami stają się agresorami podczas kontaktu obcej cywilizacji lub dręczą i poddają badaniom pojedynczego osobnika, który na Ziemi rozbił się przypadkiem.

Produkcjami tego gatunku są Wojna światów, która narobiła zamieszania już jako słuchowisko radiowe, oraz Dzień Niepodległości z 1996 roku. Warto wspomnieć również o Dniu, w którym zatrzymała się Ziemia z Keanu Reevesem oraz kilkukrotnie nagradzanej ekranizacji opowiadania Teda Chianga Nowy początek.

UFO, kosmici, Dzień UFO, Keanu Reeves, kosmici, kontakt, dzień w którym zatrzymała się ziemia

Międzynarodowy Dzień UFO jest więc dobra okazją, by obejrzeć czy odświeżyć sobie niektóre filmowe produkcje o kosmitach i… przygotować się na ich ewentualne przybycie. Jeśli mieliby przybyć z wizytą to dlaczego by nie właśnie w to święto?


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: imdb.com/Autostopem przez galaktykę
Zdjęcia: Wikimedia Commons/ Martin St-Amant/ CC BY 3.0; Internetowa Baza Filmowa imdb.com