Świat pędzi i goni, coraz szybciej powstają nowe technologie. Zapominamy o śnie, który jest tak ważny dla naszego zdrowia. Z pomocą przychodzi Kawiarenka Snu.

Sen nocny w dzisiejszych czasach jest zazwyczaj zbyt krótki i zbyt płytki, dlatego organizm nie jest wystarczająco zregenerowany i potrzebuje odpoczynku również za dnia. Niestety w ciągłym biegu nie ma miejsca, żeby uciąć sobie drzemkę. Ostatnia Nagroda Nobla z dziedziny medycyny, to badania nad cyklem dobowym człowieka, które pokazują, że potrzebujemy spać w ciągu doby dwa razy. Odpowiedzią na to jest Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu, prowadzona przez Panią Magdalenę Filcek. Jedyne takie miejsce w Polsce i na świecie.

– Nie piję kawy, więc nie wiedziałam jak się pobudzić w ciągu dnia gdy czułam, że tracę koncentrację i nachodzi mnie senność. Pamiętam jak pisałam pracę naukową i nie miałam gdzie się zdrzemnąć, a nie chciało mi się wracać do domu. Wiedziałam, że łóżka w biurze nie postawię, więc wpadłam na pomysł powieszenia chusty – opowiada Pani Magdalena Filcek, właścicielka i pomysłodawczyni.

 

 

Leonardo czuwa

Pokój dostosowany jest tak, aby odpoczywały wszystkie zmysły. Trawa pod stopami, muzyczka w tle, a dookoła nas las. Do tego wszystkiego nad całością czuwa Leonardo da Vinci.

– Leonardo da Vinci jest moim mistrzem i inspiratorem. W szkole dostałam nagrodę za bardzo dobre wyniki w nauce i była nią książka o jego dziełach i tak to się zaczęło. Fascynowało mnie to, że był w stanie zrobić tyle niesamowitych rzeczy w różnych dziedzinach naraz. Staram się podążać jego śladami. Ciekawiło mnie jak to się stało, że był taki genialny, dowiedziałam, się, że w ciągu dnia robił sobie drzemki, więc być może coś w tym śnie jest – mówi Pani Filcek.

 

 

Nie tylko sen

Kawiarenka Snu jest już otwarta. Pojedyncze wejście, razem z wykładem na temat snu trwa godzinę i kosztuje 90 zł. Ktoś, kto już wie wszystko i przyszedł tylko na drzemkę, to wtedy jest to koszt 55 zł za wejście. Firmy już wiedzą, że pracownik to nie robot i, że za pieniądze zdrowia się nie kupi, dlatego projekt Pani Magdaleny Filcek spotkał się z dużą aprobatą również za granicą, gdzie temat wellbingu jest teraz szeroko omawiany i wprowadzany. Plan dnia w kawiarence ma wyglądać następująco. W godzinach porannych będą spotkania dla kobiet w ciąży. Między 12:00 a 17:00 będą przychodzili pracownicy okolicznych firm bądź indywidualni klienci na drzemki. Wieczorami lub w weekendy będą zajęcia prowadzone przez specjalistów. Specjalne warsztaty uważności Mindfulness z Panią Dorotą Bartyzel-Dukaczewską, która jest jedynym certyfikowanym w Massatchusett u samego twórcy Minfulness Kabat- Zinna nauczycielem Mindfulness w Polsce, 8-tygodniowe warsztaty Mindfulness z Panem Pawłem Kozakiewiczem, który uczy w firmie IBM, Vinci Mind Yogę poprowadzi Pani Ewa Szczepaniak, raz w tygodniu będą spotkania z Leonardo da Vinci na temat zmysłów poprowadzi je Pan Paweł Bator. Dla uświetnienia snu organizowane będa  koncerty „Dream Session” każdorazowo tylko dla 10 osób, Pan Krzysztof Pawczuk „Muzyka Sfer”, który stworzył muzykę specjalnie dostosowaną dla Kawiarenki Snu oraz Pan Michał Drezner twórca „Muzycznej Garderoby”.

– Osoby, które tu już były kilka razy, widzą u siebie dobre zmiany. Zdarza się, że niespodziewanie dzwonią do mnie przed jakimś spotkaniem i proszą o sesję relaksu. Na Rynku są kawiarnie, jednak jest w nich dość głośno, nie ma miejsca, żeby się wyciszyć – mówi pomysłodawczyni.

20 minut relaksu

Ważne jest to, że Kawiarenka Snu nie służy do rzeczywistego spania, lecz drzemania, a taka drzemka nie może być dłuższa niż 20 minut, jeżeli śpimy za długo, to jesteśmy rozbici i jeszcze bardziej zmęczeni niż wcześniej.

– Taka kawiarenka będzie momentem oderwania się od prozy dnia życia codziennego. Potrzebujemy w ciągu dnia chwili relaksu, więc to cudowne miejsce dla każdego. Dzięki takiemu odpoczynkowi znika tzw. podszycie lękiem, które odczuwa każdy z nas, dlatego będę promował to miejsce i taką formę wypoczynku – mówi Krzysztof Laba, Prezes firmy Statima w Katowicach. – Za radą Magdaleny Filcek nawet u siebie w domu zamontowałem chustę, gdyż jest to zbawienne dla ciała.

Kawiarenka Snu to jedyne takie miejsce w Polsce i tego typu na świecie. Jest to rewolucyjny projekt, który może pozytywnie zmienić życie niejednej osoby. Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu „Leśna” jest już otwarta. Znajduje się na wrocławskim Rynku (Sukiennice 1/2/5). Zamiast iść na kawę, lepiej się po prostu zdrzemnąć.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: mat. organizatora