Virginia najlepszą akademicką drużyną w Stanach Zjednoczonych! Zespół Tonego Bennetta pokonał w finale NCAA Texas Tech 85:77. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

Na drodze do finału, Virginia wygrała w półfinałach z uniwersytetem Auburn. Texas Tech pokonał Michigan State, czyli zespół, który wyrzucił z rozgrywek największego faworyta turnieju – Duke.

Virginia odegrała się tym samym za porażkę z poprzedniego roku, kiedy sensacyjnie odpadła już w pierwszej rundzie rozgrywek. Dla Texas Tech awans do finału był największym sukcesem w historii sekcji koszykarskiej uczelni. Raiders nigdy wcześniej nie zameldowali się nawet w Final Four.

Nagrodę dla najlepszego zawodnika meczu finałowego otrzymał Kyle Guy, który zdobył 24 punkty, trafiając 4 rzuty zza łuku. Bardzo udany występ zaliczył też DeAndre Hunter. Skrzydłowy Virginii był najlepszym strzelcem spotkania (27 punktów), a w defensywie znakomicie ograniczał poczynania najlepszego zawodnika rywali – Jarretta Culvera (5/22 z gry).

Virginia – Texas Tech 85:77 (29:32, 39:36, 9:17)

Virginia: Hunter 27, Guy 24, Jerome 16, Diakite 9, Key 6, Clark 3, Huff 0, Salt 0.

Texas Tech: Francis 17, Culver 15, Moretti 15, Edwardsd 12, Mooney 10, Odiase 5, Owens 3, Corprew 0.