Słabo zaczęli, przepięknie kontynuowali, skutecznie zakończyli. Reprezentacja Hiszpanii U21 po fatalnym pierwszym meczu odrodziła się jak feniks z popiołów i rozpoczęła swój zwycięski marsz. Ukończyła go w finale, w którym pokonała reprezentację Niemiec 2:1 i zdobyła mistrzostwo Europy do lat 21!

Jakikolwiek plan na spotkanie miał selekcjoner Niemców Stefan Kuntz, to szybko musiał go zmodyfikować. Wszystko za sprawą szybkiego gola w wykonaniu Hiszpanów. Już w 7. niemieccy obrońcy postanowili nie przeszkadzać zbytnio Fabianowi Ruizowi w prowadzeniu piłki. Hiszpański pomocnik skrzętnie to wykorzystał i precyzyjnym strzałem zza pola karnego nie dał szans Alexandrowi Nubelowi. Zaskoczeni Niemcy długo mieli problem, by odzyskać kontrolę nad spotkaniem i wykreować sobie dogodną sytuację. Dopiero w 18. minucie Nadiem Amiri dośrodkował w pole karne, a Mahmoud Dahoud minimalnie minął się z piłką na piątym metrze. Od tego momentu to nasi zachodni sąsiedzi zaczęli lekko dominować na boisku, ale dobra postawa hiszpańskiej obrony sprawiała, że niewiele z tego wynikało.

Hiszpanie skutecznie się bronili i wyczekiwali na kontrataki, lecz niewiele zabrakło, a większą część meczu musieliby grać w dziesiątkę. W 34. minucie Jesus Vallejo dość brutalnie sfaulował Lucę Waldschmidta za co otrzymał żółtą kartkę. Sędzia postanowił jednak sprawdzić, czy Hiszpan nie zasłużył na surowszą karę. Co zaskakujące, sędziowie VAR uznali, że decyzja arbitra głównego była słuszna i Vallejo nie opuścił boiska. Jak jednak pokazały powtórki, gdyby hiszpański stoper otrzymał czerwoną kartkę, to nikt nie mógłby mieć pretensji. Szczęście uśmiechnęło się do Hiszpanów, a ci do przerwy nie dali się Niemcom niczym zaskoczyć.

Niemieccy piłkarze wiedzieli, że muszą zagrać bardziej ofensywnie w drugiej połowie i z takim nastawieniem ją rozpoczęli. Już w 49. minucie groźny strzał oddał Amiri, ale pomimo iż Sivera odbił piłkę przed siebie, żaden z Niemców nie był w stanie dojść do dobitki. Zawodnicy Kuntza starali się atakować, lecz przy wciąż świetnie funkcjonującej obronie Hiszpanów nie było to łatwe. W 64. minucie znów blisko był Amiri, ale jego strzał z okolic 16. metra był minimalnie niecelny. Pięć minut później Niemcy zostali boleśnie ukarani za nieporadność w ofensywie. Strzał zza pola karnego oddał Ruiz, a Nubel nie był w stanie złapać piłki, co wykorzystał Dani Olmo i przelobował niemieckiego bramkarza.

Od tej chwili sytuacja dla Niemców stała się krytyczna. Hiszpanie mieli dwubramkowe prowadzenie i mogli spokojnie kontrolować mecz, a nasi zachodni sąsiedzi musieli postawić wszystko na jedną kartę, by myśleć o obronie tytułu sprzed dwóch lat. Jednakże pomimo tego, to właśnie pogromcy Polaków mieli w 76. minucie kolejną fantastyczną okazję. Rezerwowy Borja Mayoral zagrał na głowę Carlosa Solera, lecz ten minął się z piłką. Pięć minut później znów blisko byli Hiszpanie, lecz strzał Solera wylądował na poprzeczce. W 88. minucie Niemcy wreszcie dopięli swego. Najlepszy w ich barwach w tym meczu Amiri huknął potężnie z około 25. metra i nie dał szans Siverze. Było już jednak za późno. Hiszpanie szybko ugasili mały pożar w swoich szeregach, a co za tym idzie nie dali wyrwać sobie zwycięstwa. Tak oto Hiszpanie zostali Mistrzami Europy do lat 21.

Choć początek turnieju był dla nich fatalny, to z każdym meczem rozkręcali się coraz bardziej. Hiszpanie pomimo porażki w pierwszym meczu z Włochami (1:3) podnieśli się i po pokonaniu Belgii (2:1) weszli na najwyższe obroty rozbijając w pył Polaków (5:0) oraz Francję (4:1). Finał nie był już tak efektowny w ich wykonaniu, ale te mecze gra się, by wygrać nieważne w jakim stylu. Przy okazji zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego wzięli na Niemcach odwet za porażkę w finale Euro u21 sprzed dwóch lat. Ich rywalom nie udało się obronić tytułu, ale mimo to zawodnicy Stefana Kuntza pokazali na tym turnieju kawał ofensywnego futbolu, lecz w ostatecznym starciu tegoż właśnie polotu im zabrakło.

Hiszpania U-21 – Niemcy U-21 2:1 (1:0)

1:0 – Fabian Ruiz 7′
2:0 – Daniel Olmo 69′
2:1 – Nadiem Amiri 88′

Składy:

Hiszpania U-21: Antonio Sivera – Martin, Unai Nunez, Jesus Vallejo, Junior Firpo, Fabian Ruiz (78′ Mikel Merino), Marc Roca, Daniel Olmo, Dani Ceballos, Pablo Fornals (72′ Borja Mayoral), Mikel Oyarzabal (55′ Carlos Soler)

Niemcy U-21: Alexander Neubel – Lukas Klostermann, Jonathan Tah, Timo Baumgartl, Benjamin Henrichs, Suat Serdar (61′ Florian Neuhaus), Maximilian Eggestein (79′ Lukas Nmecha), Mahmoud Dahoud, Levin Oztunali (73′ Marco Richter), Gian-Luca Waldschmidt, Nadiem Amiri

Żółte kartki: Jesus Vallejo, Unai Nunez, Antonio Sivera (Hiszpania U-21).

Sędzia: Srdjan Jovanović (Serbia).