Miniona sobota była ważnym dniem dla wszystkich, którzy chcą zmian dla osób niepełnosprawnych. Na wrocławskim rynku zgromadzeni wspierali trwający w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych, natomiast na Stadionie Miejskim podczas meczu Śląska Wrocław trwało pobijanie nieoficjalnego rekordu świata liczby osób z niepełnosprawnościami oglądający mecz piłki nożnej.

Podczas zebrania na rynku można było podpisać petycję dotyczącą pilnego wdrożenia konwencji ONZ w sprawie osób niepełnosprawnych. Zebrani mieli ze sobą transparenty z hasłami: Zlikwidować 500+. Pomagać potrzebującym. Popieram RON. czy plakaty z napisem: Wspieramy strajk okupacyjny RON. Dodatkowo zgromadzeni chętnie zabierali głos i nawoływali do przyłączenia się do protestu. Wśród nich były także osoby niepełnosprawne, które opowiadały swoje historie.

– To jest ten moment, kiedy musimy pokazać, że jesteśmy razem z nimi. Z tymi, który protestują w Sejmie, z tymi, którzy są z nami dzisiaj, ale przede wszystkim z tymi, którzy niestety jeszcze zamknięci są w domach. Mam nadzieję, że to się zmieni – mówi jedna z protestujących.

Na koniec wszyscy protestujący zrobili sobie wspólne zdjęcie, które potem miało zostać wysłane do osób, które strajkują w Sejmie.

Drugą inicjatywą tego dnia było bicie nieoficjalnego rekordu świata w liczbie osób z niepełnosprawnościami uczestniczącymi w meczu piłki nożnej. Śląsk Wrocław w ramach akcji Tydzień bez granic, włączył się w tę inicjatywę. Dotychczasowy rekord wynosił 1005 osób, natomiast aktualnie ustanowiona liczba to 1074 osoby. Wśród kibiców znalazła się nawet jedna osoba zza Krakowa, która gdy tylko dowiedziała się o akcji, postanowiła przyjechać.

– Liczbę tę dedykujemy tym, którzy walczą o naszą godność w Sejmie – mówi Paweł Parus, jeden z organizatorów tej inicjatywy.

Śląsk Wrocław - rekord osób z niepełnosprawnościami

Protesty i akcje wspierające osoby, które strajkują w Sejmie trwają w Polsce już od kilkunastu dni. Póki co nie przyniosły żadnej zmiany, jednak jak widać, protestujący nie mają zamiaru się poddawać.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Oliwia Stasiak, WKS Śląsk Wrocław (Facebook)