Do Centrum Kongresowego Hali Stulecia we Wrocławiu przybyli politycy, aktywiści i profesorowie. Właśnie w piątek (18 maja) miał miejsce V Dolnośląski Kongres Samorzadowy. W tym roku pod hasłem „Sto lat niepodległości, sto lat samorządu”.

Wszystkich przybyłych na kongres przywitał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który tłumaczył jak ważna jest rozmowa i wymiana poglądów. W tym roku przeprowadzano dyskusję na trzy tematy: „Suwerenna Polska – silny samorząd”, „Polityka prorodzinna na Dolnym Śląsku”, „100 lat praw wyborczych Polek – rola i pozycja kobiet w samorządzie”.

Silny samorząd, to silne państwo

Podczas pierwszego panelu, który prowadził Piotr Kraśko, uczestnikami byli: Jerzy Michalak – członek zarządu województwa, radna sejmiku Aldona Wiktorska-Święcka, wieloletni burmistrz Kudowy-Zdrój Czesław Kręcichwost, Robert Raczyński – prezydent Lubina, prof. dr hab. Edward Czapiewski i Karol Stasik – Starosta Powiatu Bolesławieckiego.

– Samorząd jest najbliżej ludzi i odpowiada za ich najbardziej podstawowe potrzeby – mówił Jerzy Michalak. – Centralizacja nie jest potrzebna. Prezydent nigdy nie będzie tak blisko ludzi, jak samorządy, a to jest potrzebne.

Dyskutanci rozmawiali o przyszłości samorządów, o ich problemach, a także o tym, dlaczego są potrzebne?

– Obecny kształt instytucjonalny samorządu nie jest w pełni dostosowany do tego, jak chcielibyśmy, żeby funkcjonował. Chodzi m.in. o właściwy przydział kompetencji czy ośrodki metropolitalne, o których mówiliśmy już dawno temu. Ten pociąg już niestety odjechał – tłumaczyła Aldona Wiktorska-Święcka.

Robert Raczyński, Aldona Wiktorska-Święcka i prof. Czapiewski podkreślali, że bez silnego samorządu, nie ma silnego państwa. Tłumaczyli również, że ważne są rozmowy z ludźmi, bo w ten sposób wiadomo, czego im potrzeba.

–  Społeczeństwo się samoorganizuje. Samorządy mają hamować napór rządu – mówił Robert Raczyński.

–  Samorządy nie powinny podporządkowywać się władzy centralnej. Trzeba rozmawiać z ludźmi i im wszystko tłumaczyć, a rząd nie jest w stanie zrobić tego tak dobrze, jak samorządy –  wyjaśniał prof. Czapiewski.

Polityka prorodzinna i rola kobiet w polityce

O polityce prorodzinnej, podczas drugiego panelu rozmawiali: Cezary Przybylski, Anna Horodyska – Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Iwona Dyszkiewicz – Radna Powiatu Wrocławskiego, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Głogowa, Magdalena Piasecka – Wiceprezydent Wrocławia oraz Ewa Grzebieniak – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Moderatorem był Przemysław Gałecki.

Rozmowa toczyła się głównie na temat programu 500+. Poruszano również kwestię powstania nowych żłobków i przedszkoli.

Ostatni z paneli poruszał kwestię praw wyborczych Polek oraz pozycji kobiet w samorządzie. Na ten temat dyskutowały: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwona Krawczyk, Radna Rady Miejskiej Wrocławia Katarzyna Obara-Kowalska, prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, Dorota Pawnuk – Burmistrz Strzelina, Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy i Małgorzata Matusiak – Przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego. Rozmowę prowadziła Agata Dzikowska.

Jak podkreślali uczestnicy oraz sam Cezary Przybylski: Dolnośląski Kongres Samorządowy stał się znakomitą płaszczyzną wymiany myśli i idei na róże tematy.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Adrianna Machalica