Muzeum zwykle kojarzy nam się z wystawami, eksponatami i wycieczkami szkolnymi. W ten weekend będziemy mieli jednak okazję się przekonać, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu wcale się na tym nie kończy. Organizuje bowiem serię spotkań, podczas których będziemy mogli nie tylko pooglądać eksponaty, czy namalować jakiś obrazek, ale również… zagrać w teatrze.

Najbliższy weekend w Muzeum Narodowym będzie weekendem dość szczególnym. Minie on pod znakiem nie tylko wykładów, ale również zajęć plastycznych, czy teatru. Większość atrakcji będzie płatna, cena wstępu nie przekroczy jednak 5 zł.

10 stycznia

To właśnie tego dnia miłośnicy teatru zyskają szansę na zagranie w prawdziwym przedstawieniu.  Pawilon Czterech Kopuł postanowił bowiem zorganizować serię występów, które pokazywane będą podczas uroczystych zakończeń różnych wystaw czasowych. Nabór do tak zwanego Teatru Czterech trwać będzie w godzinach otwarcia muzeum, 10 stycznia o godzinie 18.00. Nie zapomnijcie tylko zgłosić się na odpowiedniej stronie i przygotować swojej interpretacji jakiegoś tekstu.

12 stycznia

W sobotę będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Śląsku. Wyjść na spotkanie krajobrazom, historii i ludziom, mieszkającym w całym naszym regionie. W końcu to właśnie takim tematom poświęcony będzie pierwszy z wykładów. Poza tym, jeśli chciałeś wybrać się na wystawę Migracje to najlepiej wybrać się na nią około godziny 15.00, bo dzięki temu trafisz akurat na oprowadzanie kuratorskie. Jeśli lubisz modę i robótki ręczne, również znajdziesz tu coś dla siebie. W końcu odbędą się także wykłady, na których będzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat koronki koniakowskiej, znanej nam głównie z obrusów, czy luksusowej bielizny. To jednak nie wszystkie z regionalnych ciekawostek, które będzie można usłyszeć tego dnia. Między innymi pojawi się bowiem omówienie tradycji powoływania formacji męskich strażników Grobu Pańskiego na terenach wokół Grodziska Dolnego. Sobotę zakończy panorama sztuki 20-lecia międzywojennego, czyli odpowiedź na pytanie, co się stało, kiedy polscy artyści nagle uzyskali niepodległość.

13 stycznia

Niedziela rozpocznie się zagranicznym, a konkretniej francuskim akcentem. Konkretniej od wykładu o kilku różnych, cudzoziemskich artystach, którzy opuścili swoje rodzime kraje, żeby osiedlić się w Paryżu od początku XX wieku do II Wojny Światowej. Kolejny wykład również dotyczyć będzie wielkiego świata, a dokładniej całej epoki, jaką był barok. Bo jak się okazuje barok to nie tylko same kościoły, rzeźby, czy obrazy, ale również rękodzieło. To jednak nie koniec atrakcji. Tego dnia nawet dzieci znajdą coś dla siebie, bo czekają je zajęcia plastyczne. Tematem ich prac będą drzewa, pogrążone w zimowym śnie. Znajdzie się też coś dla miłośników polskich obrządków. Dlaczego przyjmowanie kolędników miało zapewnić szczęście? Skąd się wzięli? Czy wglądają różnie, w zależności od miejsca w Polsce? Jeśli zadałeś sobie kiedyś chociaż jedno z tych pytań, to ostatni z zapowiedzianych wykładów będzie właśnie dla ciebie.


Autor: Marta Ziółkowska/mat.pras.
Zdjęcie: oficjalna strona Muzeum Narodowego na Facebooku