Dwudziestowieczne witraże, poznanie rzemiosła kowala i legendy o duchach to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających wrocławskie muzea. W weekend 13 i 14 października Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne i Pawilon Czterech Kopuł przygotowały m.in. oprowadzania i warsztaty.

Weekend w muzeach rozpocznie 13 października o godzinie 12:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wykład Elżbiety Gajewskiej-Prorok, która przybliży słuchaczom najcenniejsze i najbardziej interesujące ikonograficznie witraże, powstające i kolekcjonowane na obszarze Śląska w pierwszej połowie XX wieku. Wstęp wolny.

Odwiedzający Muzeum Etnograficzne poznają natomiast „Piękno duszy metalu”, zaprezentowane w pracach wrocławskiego kowala Ryszarda Mazura. Jego dzieła przybliży Jacek Bohdanowicz podczas oprowadzania kuratorskiego o godzinie 15:00. Wstęp na to wydarzenie z biletem na wystawy czasowe.

O godzinie 16:00 w Pawilonie Czterech Kopuł odbędą się warsztaty dla dorosłych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poobcować z pracami, prezentowanymi na wystawie „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”. Ludzkie ciało i natura to główni bohaterowie prac Moore’a, który inspiracji szukał w sztuce pierwotnej, starożytnej, a także renesansowej. W jego rzeźbach nawet zimny metal czy twardy kamień zaskakują miękkością struktury i płynnością kształtów, które w czasie zajęć uczestnicy spróbują oddać za pomocą miękkich, płynnych gestów. Wstęp z biletem za 3 złote.

Niedziela zapowiada się równie obiecująco. 14 października o godzinie 10:00 i 11:30 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbywać się będą oprowadzania kuratorskie po wystawie „Migracje”. Wstęp z biletem na wystawę czasową, obowiązują zapisy. O godzinie 16:00 natomiast odbędzie się prezentacja serii wydawniczej „Od Pałacu do Rotundy” – tom „Rotunda”. Ciekawostki związane z budynkiem Panoramy Racławickiej będzie można poznać podczas niedzielnego spotkania z Agatą Gabiś, autorką książki. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Muzea nie zapominają także o najmłodszych miłośnikach sztuki. Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci w wieku 6–12 lat (o godzinie 10:30) oraz dla rodziców z dziećmi w wieku do 3 lat (o godzinie 12:30) odbędą się w Pawilonie Czterech Kopuł. Uczestnicy warsztatów zostaną oprowadzeni po wystawie „Moc natury. Henry Moore w Polsce”. Opływowe kształty, uproszczone formy i buzująca energia prac Henry Moore mają być natchnieniem do zabawy ruchowej i pracy plastycznej w glinie. O godzinie 11:00 natomiast dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą mogły „Być jak Henry Moore” i wspólnie przygotować instalację, w której do stworzenia szkicu wykorzystane zostanie własne ciało. Punktem wyjścia do działania staną się postaci – leżące rzeźby artysty. Wstęp na te wydarzenia z biletem za 3 złote.

Świat mrocznych opowieści stanie przed dziećmi otworem o godzinie 12:00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Podczas warsztatów plastycznych, dzieci w wieku od 6 do 12 lat będą miały okazję poznać historie o najsławniejszych duchach z legend. Wśród nich znajdą się opowieści o córce kasztelana z dawnego piastowskiego zamku, a także o duchu pewnego szewca, który został wampirem. Wstęp z biletem za 3 złote.

Muzeum Etnograficzne natomiast przygotowało dla najmłodszych pokaz z warsztatami. O godzinie 12:00 uczestnicy spotkania będą mogli podejrzeć przy pracy Ryszarda Mazura – kowala, który opowie o tajnikach swojego rzemiosła. Wstęp z biletem za złotówkę.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch