Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie…? – te słowa zna każdy uczeń szkoły średniej. Właśnie na podstawie II części Dziadów Adama Mickiewicza Stanisław Moniuszko stworzył kantatę Widma, której premiera już 6 marca.

Opera Wrocławska w ramach obchodzonego w 2019 Roku Moniuszkowskiego podjęła współpracę z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. W ramach tej współpracy powstały Widma, czyli sceny liryczne z II części Dziadów Adama Mickiewicza.

Kantata na scenie

Kantata, według definicji Encyklopedii Muzycznej, jest niesceniczną formą wokalno-instrumentalną, wykorzystującą przy tym różne gatunki tekstów literackich. Widzowie Opery zobaczą jednak wersję sceniczną Widm, z rozbudowaną scenografią autorstwa Jarosława Freta i kostiumami Adama Królikowskiego. Widoczny w tle mapping i projekcje multimedialne będą ukazywały zniszczone podczas wojny ulice Wrocławia. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w spektaklu elementu drzwi, jako motywu przewodniego. Symbolizować będą one przejście na drugi świat, a jednocześnie pozwolą lepiej oddać klimat zrujnowanego miasta.

Jaka obsadzie?

Widma wykonają soliści Opery Wrocławskiej – chór i orkiestra. Na senie zaprezentuje się także chór dziecięcy. Partię dziewczyny oraz Zosi wykonają Anna Lichorowicz i Eliza Kruszczyńska. Aniołkiem i Sową będą wymiennie Maria Rozynek-Banaszak i Karolina Filus. Postać Guślarza, który poprowadzi obrzęd Dziadów zaprezentuje Marcin Hutek, a w rolę Widma wcielą się Jacek Jaskuła i Łukasz Rosiak. Maciej Krzysztyniak i Jakub Michalski wcielą się w rolę Starca, a Kruka zaprezentują Szymon Gąsiorowski i Andrzej Zborowski. Realizatorzy spektaklu wprowadzili też na scenę postać Lirnika, grającego na lirze korbowej. Będzie to Jacek Hałas, członek kilku formacji folkowych. Orkiestrą zadyryguje Piotr Borkowski, a reżyserem spektaklu jest Jarosław Fret.

S. Moniuszko – Widma, czyli Sceny Liryczne z II części Dziadów Adama Mickiewicza, kantata na solistów, orkiestrę i chór mieszany, premiera 6,7.03.2019


Autor: Aleksandra Joanna Kowalczyk
Zdjęcia: Ola Sopuch