Jakiś czas temu Netflix ujawnił, kto w ich najnowszym projekcie wcieli się w postać głównego (z punktu widzenia fabuły najważniejszego) bohatera serialu, wiedźmina Geralta z Rivii. Został nim Henry Cavill, znany nam dotąd z roli Supermana (Człowiek ze stali, Batman vs Superman, Liga Sprawiedliwości), Napoleona Solo (Kryptonim U.N.C.L.E.) czy Augusta Walkera (Mission Impossible – Fallout). Teraz poznaliśmy także odtwórców kilku innych postaci.

Przypomnijmy jednak krótko, że serial Netflixa nie jest pierwszą próbą przeniesienia na ekran fabuły cyklu o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

2001. Odyseja wiedźmińska

W 2001 roku powstał serial Wiedźmin w reżyserii Marka Brodzkiego. Jego fabuła opierała się na dwóch pierwszych tomach serii, zbiorach opowiadań Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia. Na podstawie serialu, a dokładniej z jego poprzycinanych fragmentów, stworzono film pełnometrażowy pod tym samym tytułem. Oba obrazy nie odniosły sukcesu, jednak nie można było odmówić im gwiazdorskiej obsady.

W postać Geralta wcielił się Michał Żebrowski, a towarzyszącego mu barda i przyjaciela, Jaskra, zagrał Zbigniew Zamachowski. W roli czarodziejki Yennefer mogliśmy zobaczyć Grażynę Wolszczak, jako matka Nenneke wystąpiła Anna Dymna a Borcha Trzy Kawki zagrał Andrzej Chyra. Nie można również nie wymienić nazwisk takich, jak: Maciej Kozłowski (Falwik), Ewa Wiśniewska (królowa Calanthe), Agata Buzek (Pavetta) czy Marta Bitner, która zagrała małą Ciri.

Jeśli fani uniwersum nie będą porównywać polskiej obsady z obsadą nowego, amerykańskiego serialu, to ich oczekiwania z pewnością będą się odnosić do wykreowanych przez CD Projekt RED postaci z gry. Wiedźmin jako gra, został wypuszczony na rynek w 2007 roku. Jego fabuła opierała się na znanych z książek motywach i była swoistą kontynuacją cyklu. Później, w 2011 i 2015 roku, pojawiły się dwie kolejne części oraz dwa rozszerzenia do najnowszej z nich. Myślę, że to sukcesem gier komputerowych możemy tłumaczyć zainteresowanie Netflixa naszym rodzimym zabójcą potworów.

Z akcentem zachodu

Jednak zanim zaczniemy doszukiwać się podobieństw i różnic między odtwórcami postaci, czy odtwórcami a pierwowzorami postaci, poznajmy obiecaną obsadę serialu ze stajni Netflixa.

Geralt – Henry Cavill

Geralt Henry Cavill

Yennefer – Anya Chalotra

Yennefer - Anya Chalotra

Ciri – Freya Allan

Ciri - Freya Allan

Druid Myszowór – Adam Levy

druid Myszowór - Adam Levy

Fringilla Vigo – Mimi Ndiweni

Fringilla Vigo - Mimi Ndiweni

Sabrina Glevissig – Therica Wilson-Read

Sabrina Glevissig - Therica Wilson-Read

Tissai de Vries – MyAnna Buring

Tissaia de Vries - MyAnna Buring

 

Królowa Calanthe – Jodhi May

Calanthe - Jodhi May

Eist, mąż Calanthe –  Björn Hlynur Haraldsson

Eist, mąż Calanthe - Björn Hlynur Haraldsson

Księżniczka Renfri – Millie Brady

Renfri - Millie Brady

Nie podano jeszcze oficjalnej daty premiery serialu, jednak wiadomo już, że pierwszy sezon będzie liczył 8 odcinków. Cztery wyreżyseruje Alik Sacharow (House of Cards, Gra o tron), dwa – Alex Garcia Lopez (Marvel: Luke Cage, Utopia) i dwa Charlotte Brändström (Outlander, Zaginiona).

 

 


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie główne: skan z YouTube