Po porażce w Jaworznie, przed Gwardią Wrocław kolejne ligowe wyzwanie. W meczu 26. kolejki pierwszoligowych rozgrywek wrocławianie zmierzą się ze Stalą Nysa.

Faza zasadnicza zbliża się do końca wielkimi krokami. Gwardziści mają do rozegrania jeszcze dwa mecze. Rywalami będą zespoły ze ścisłej czołówki ligi, więc zespół trenera Piotra Lebiody czeka świetny sprawdzian przed play-offami. Na pierwszy ogień pójdzie Stal Nysa. Będzie to wyjątkowy mecz, ponieważ po 12 latach przerwy Gwardia zagra w Hali Orbita.

Wrocławianie upodobali sobie granie długich meczów. Na cztery ostatnie spotkania, aż trzy rozstrzygały się w tie-breaku. Gwardia ma na koncie 40 punktów i zajmuje siódme miejsce w tabeli. Awans na szóstą pozycję teoretycznie wciąż jest możliwy, jednak najprawdopodobniej GWR przystąpi do play-offów z siódmego miejsca.

Stal to jeden z faworytów rozgrywek. Zespół z Nysy nie przegrał od trzech kolejek i z dorobkiem 51 punktów zajmuje drugie miejsce w tabeli. Szanse na dogonienie lidera są niewielkie, jednak nysianie muszą uważać na drużyny z Wrześni i Suwałk, które mają jeszcze szansę ich wyprzedzić. Zawodnicy trenera Krzysztofa Stelmacha grają świetnie blokiem. Notują w tym elemencie gry 2,71 punktu na set, co jest drugim najlepszym wynikiem w lidze. Bardzo dobry sezon rozgrywa Mateusz Czunkiewicz. Libero Stali jest na piątym miejscu w klasyfikacji najlepiej przyjmujących.

W zespole Gwardii gra kilku byłych zawodników Stali. Arkadiusz Olczyk i Łukasz Lubaczewski spędzili w nyskim klubie dwa sezony (2016/2017, 2017/2018), Bartłomiej Dzikowicz występował tam w latach 2014-2017, a Błażej Szymeczko reprezentował barwy Stali aż przez pięć lat (2014-2018).

W poprzednim meczu tych drużyn Gwardia przegrała 1:3. Faworytem spotkania ponownie wydaje się być zespół z Nysy. Gwardziści pokazali jednak wiele razy, że potrafią skutecznie walczyć z najlepszymi zespołami w lidze. Dodatkowym atutem będzie liczne wsparcie kibiców w Hali Orbita, która będzie trzecim „domem” wrocławskiego klubu w tym sezonie. Początek meczu w czwartek – 21 lutego, o godzinie 18:30. Spotkanie będzie transmitowane na antenie Polsatu Sport.


Autor: Grzegorz Krawczyk
Zdjęcie: Aleksandra Twardowska / KS Gwardia Wrocław