Mrozy nie odpuszczają, trzeba się ciepło ubierać. Każdy potrzebujący będzie teraz mógł zaopatrzyć się w zimowe ubranie dzięki akcji Wymiana ciepła, do której przyłączył się Wrocławski Dom Literatury i klub Proza.

Przed Wrocławskim Domem Literatury i klubem Proza w Przejściu Garncarskim stanął wieszak z ubraniami. To już 3. edycja akcji Wymiana ciepła, która została zainicjowana w Warszawie. Jest to idea skierowana do tych, którzy chcą oddać stare ubrania, ale także do tych, którzy potrzebują zimowych ubrań.

– Każdy może wziąć z wieszaka ubranie lub je tam zostawić. Prośba jest jednak taka, by były to tylko ubrania zimowe i takie, które oddalibyśmy przyjacielowi. Ważne, żeby były to czyste i niezniszczone ubrania – mówi Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury. – Zdarzało się już, że wisiały suknie balowe czy stroje kąpielowe, niestety nie przydadzą się one na zimę – dodaje.

Wieszak jest dostępny w godzinach pracy Wrocławskiego Domu Liteartury i klubu Proza od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-23:00, a w weekendy od 16:30 do 23:00. Ma on stać przez całą zimę, do początku marca, a jeśli będzie mróz to nawet dłużej. Nie trzeba się nigdzie zgłaszać czy zapisywać. Brać i oddawać można anonimowo.

– Wcześniejsze lata pokazały, że ta akcja jest potrzebna, ponieważ rotacja jest ciągła. Rzadko zdarzało się, żebyśmy przetrzymywali ubrania w magazynie, ponieważ nikt ich nie wziął – komentuje Agata Matkowska.

Wieszak może wystawić każdy i przyłączyć się do akcji. Nieważne czy przed domem, przed sklepem czy przed uniwersytetem, ważne żeby był zadaszony. Każdy może rozszerzać ciepło. Na stronie wymianaciepla.pl można znaleźć listę miejsc w Polsce uczestniczących w tej akcji.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: Adrianna Machalica